Bize UlaşınBize UlaşınKullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası
BaşlangıçSağlığınız

Hastalık Platformları

Atopik Dermatit ile Yaşam

Atopik Dermatit ile Yaşam

Kronik bir hastalık olan ve en önemli bulgu olarak cilt kuruluğuyla baş gösteren atopik dermatit (atopik egzama) hastaların ve ailelerinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.1 Pfizer Türkiye olarak, tedaviyle kontrol altına alınabilen bir hastalık olan atopik dermatite dikkat çekmek üzere “Kırmızı Kazak” farkındalık kampanyasını hayata geçirdik.


“Kırmızı Kazak” atopik dermatit hastalarının kaşıntı, cilt kuruluğu ve kızarıklık semptomlarını temsil ediyor. Kampanya ile atopik dermatit hastalığıyla ilgili toplum bilincini sağlamayı ve aynı zamanda bu hastalıkla mücadele eden hasta ve hasta yakınlarının dijital mecralardan hastalık yönetimi ve takibiyle ilgili merak ettikleri soruların cevaplarına ulaşmalarını amaçlıyoruz. 


Atopik dermatit hastalığı hakkında detaylı bilgi için atopikdermatitileyasam.com web sitemizi ve Atopik Dermatit ile Yaşam Instagram, YouTube sosyal medya hesaplarımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Atopik dermatitli hastalar birçok sorunla başa çıkmaya çalışıyor 


Atopik dermatit hastalarının yaşadığı sorunların çarpıcı sonuçları: 
• Hastaların çoğu uyku bozukluğu yaşıyor.2
• Yüzde 54’ü teninden utanıyor.3

• Yüzde 86’sı hastalık sebebiyle yaşadığı alevlenme döneminde günlük faaliyetlerinden en az 1’ini bırakmak zorunda kalıyor.3
• 10 atopik dermatit hastasının 6’sı hastalık nedeniyle istediği kıyafeti giyemiyor ve hastalığının geçmeyeceğini düşünüyor.3
• Yüzde 30’unda hastalık ile ilgili anksiyete ve depresyon gelişiyor.4
• Yüzde 52’sinin iş ve okul hayatı olumsuz etkileniyor.5  
• Her 3 atopik dermatit hastasından 1’inin hastalık nedeniyle cinsel yaşamı olumsuz etkileniyor.6                

1. Atopik Dermatit (Egzama), AİD, https://www.aid.org.tr/hastaliklar/alerji-ve-bagisiklik-sistemi-hastaliklari/atopik-dermatit/ Erişim Tarihi: 18.07.2022.
2. Chang Y-S ve ark. Sleep disorders and atopic dermatitis: A 2-way street. Allergy Clin Immunol. 2018;142:1033–40. 
3. Zuberbier T ve ark. Patient perspectives on the management of atopic dermatitis. J Allergy Clin Immunol. 2006;118:226-32. 
4. National Eczema Association. Eczema and Emotional Wellnes. https://nationaleczema.org/eczema-emotional-wellness/ Erişim tarihi: 12.09.2023.
5. Stingeni L ve ark. Atopic Dermatitis and Patient Perspectives: Insights of Bullying at School and Career Discrimination at Work. Journal of asthma and allergy, 2021;14:919–928. 
6. Misery L ve ark. Atopic dermatitis: impact on the quality of life of patients and their partners. Dermatology. 2007;215(2):123-9.

           

PP-CIB-TUR-0358 (Ekim 2023)     

Sağlığınız

atopikdermatitileyasam.comromatizmatv.orgKök hücre bağışı ile ilgili merak ettikleriniz için candamlasi.comHekimlere ve uzmanlıklarına özel içeriği ile pfizeryaninizda.comÜrünleri̇mi̇z
Kullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası Partners Bize Ulaşınİlgili LinklerBilgi Toplumu Hizmetleri Grant Seekers Media Gizlilik PolitikasıÇerez PolitikasıPfizer Worldwide Business to Business Web Sitesi Sorumlusu: Özgür Eryiğit
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Sitemizin ürünler bölümü sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize Bize Ulaşın linkinden iletebilirsiniz.

©2023 Pfizer Türkiye, Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Levent 199, No:199, İç Kapı No: 106, Kat: 26, 34394, Levent, Şişli / İstanbul - Türkiye
Tel: 0212 310 70 00 • Faks: 0212 310 70 50