Bize UlaşınBize UlaşınKullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası
BaşlangıçPfizerli̇ OlmakBurada Sınır YokKeyifli ve Esnek Bir İş OrtamıKeyifli ve Esnek Bir İş Ortamı Pflex: Esnek Çalışma Uygulamaları 


Önde gelen iş veren olma misyonuyla Pfizer’de keyifli ve esnek bir çalışma ortamı yaratmayı amaçlıyor, her sene bu doğrultuda farklı uygulamaları hayata geçiriyoruz. Tüm bunları da ‘Pflex’ markası altında gerçekleştiriyoruz. Pflex’de neler mi var?

Sosyal kulüpler


Ortak hobilere sahip Pfizerliler’in bir araya geldikleri sosyal kulüplerimiz ile yıl boyunca keyifli aktiviteler yapıyoruz. Pfizer çalışanlarının ilgi duydukları/yetenekli oldukları/birikimlerini paylaşmak istedikleri alanlarda, gönüllü olarak görev alabilecekleri ve katılımcı olabilecekleri; motivasyon, iletişim, takım çalışması, aidiyet duygusu ve paylaşımı artırmaya, iş-özel hayat dengesini kurmaya yardımcı olmak için ihtiyaç duyulan ortamı “Pfizer Sosyal Kulüpleri” çatısı altında oluşturuyoruz. Pfizer’de çalışanlar işe başladıktan sonra kendi hobilerine uygun, ilgilerini çeken Pfizer Sosyal Kulüpleri’nden birine üye olabiliyor ya da kendileri bir kulüp kurabiliyor. Şu anda aktif olarak çalışan kulüplerimizden bazıları aşağıdaki gibi:

Deniz Avcılığı Kulübü: Kulüp üyeleri olarak Ege Bölgesi’nin farklı koylarında balık tutup, bilmeyen ama hevesi olan ekip arkadaşlarımıza balıkçılığı öğretiyoruz.
Kitap Kulübü: Pfizerlilerin birlikte okudukları kitapları tartışmak için oluşturulan bir topluluktur. Aylık olarak belirlenen temalar üzerinden seçtiğimiz kitapların tartışmalarına üyelerle birlikte tüm Pfizerliler de katılım gösterebilir.
Yelken Kulübü: İleri Evre (Metastatik) Meme Kanseri farkındalığı için uzun zamandır yelkenlerini açan Pfizer Yelken Takımı olarak, yıl boyunca farklı yarışlarda rüzgarı arkamıza alarak 'Her gün değerlidir!' diyor ve kendi yelken sınıfımızda kazandığımız ödüllerle başarılar elde ediyoruz.

Müzik Kulübü: Pfizer içerisinde müzik üretmek ile ilgili kişileri teşvik etmek üzere kurulmuş, geçmişte yarışmalarla konserlere bilet sağlayan aynı zamanda müziğin birleştirici gücünü kullanmak üzere pandemi döneminde üyelerinin çaldığı enstrümanlarla beraber vokal kayıtlarını birleştirip 4 değerli cover üreten kulübümüz aktif olarak halen faaliyettedir.
Domates Biber Patlıcan, Hotel California, Ele güne Karşı, My way – Ben böyleyim coverlarıyla dikkat çekmiştir.
Koşu Takımı: Pfizer içerisinde koşu ve yürüyüşe ilgisi olan ve hareket etmek için motivasyon arayan kişileri teşvik etmek, planlanan ulusal koşu aktivitelerine takım olarak katılım sağlamak, aynı zamanda sporun güçlü bir yönü olan sosyal yardımlaşma ortamını sağlayarak toplum yararına çalışan derneklere sosyal farkındalık yaratıp bağış toplayarak yardımda bulunmak amacı ile kurulan kulübümüz 2013 yılından bugüne faaliyet göstermektedir.
Kulüp üyeleri olarak yürüyüş ve koşu yarışmalarına katılıyoruz, ama sadece birinci olmak için değil, koşarken destek de sağlamak için. Bu amaçla kurulan takımımız,  “Adım Adım” ile “İyilik Peşinde Koş” projesi kapsamında her yıl farklı bir STK için  bağış topluyor ve adımlarını iyilik için atıyor.Basketbol Kulübü: Pfizer Basketbol Kulübü 2019 senesinde kuruldu. Ekip içerisinde farklı departmandan çalışan arkadaşlar ve yöneticilerimiz bulunmaktadır. Ekibimize sporu seven,iş stresinden biraz da olsa  uzaklaşmak isteyen herkes katılabiliyor. Pandemi öncesi sayımız 20 kişiyi bulmuştu. Hatta takım içerisinde kadın arkadaşımız da bulunmaktadır ve  turnuvada mücadele etmiştir. İlk senemizde Ankara da düzenlenen Tek Pota Şirketler Ligi ne katıldık. Burada çeyrek finale kadar yükseldik.

Çeşitlilik ve kapsayıcılık anlayışımız & projeleri̇mi̇z

Pfizer Türkiye olarak, Mozaik İnisiyatifi ile amacımız: 
Çeşitlilikle zengin, kapsayıcılıkla bütün anlayışımız kapsamında şirketimizde cinsiyet, jenerasyon ve engellilik çeşitliliği, cinsel yönelim, kapsayıcı kültür ve iş-yaşam entegrasyonunu geliştirmek. 

Mozaik İnisiyatifi Uygulamalarımız: 

 • Çalışanlarımız arasında babalık iznini 12 haftaya çıkardık. Kadın ve erkek eşitliği konusunda hem şirketimiz için hem de örnek olmak adına önemli bir adım. 


Pfizer Türkiye olarak çeşitlilikle zengin, kapsayıcılıkla bütün anlayışımız kapsamında insan kaynakları alanında başlattığımız uygulama ile babalık iznini 12 hafta olarak çalışanlarımıza duyurduk. Amaç, Pfizerli ebeveynlerimizin bu eşsiz heyecanına ortak olmak ve ailenin yeni üyesiyle yepyeni bir hayata rahatça adım atabilmelerini sağlamak. 
Çalışanlarımıza sunduğumuz babalık izni 2 farklı seçenekten oluşuyor; Blok izin, 12 hafta olarak tek seferde kullanabiliyor. Esnek izin, isteyen hemen doğum sonrasında, isteyen bebeği 1 yaşına gelene kadar dilediği zaman kullanabiliyor. 
Pfizerliler arasında 12 haftalık babalık izninden ilk faydalanan baba olan Pfizer Türkiye İnflamasyon & İmmünoloji İş Birimi Direktörümüz Gökhan Karaarslan, uygulamayla ilgili şunları söyledi: “Üniversiteden mezun olmamdan bugüne 12 yıldır Pfizer’de çalışıyorum. Mevcut görevimde Pfizer’in geliştirdiği yenilikçi tedavilerin hastalara erişim süreçlerine liderlik ediyorum. Pfizer’de çalışmak benim için çok keyifli. Pfizer’e başladığım ilk pozisyonumdan itibaren yeni tecrübeler kazanıp, kendimi ve yaptığım işi geliştirebildiğim fırsatlara sahip olabiliyorum. Hayat arkadaşımla da bu şirkette tanıştım. Babalığı ise geçen sene şubat ayının sonunda tattım. Şirketimizin pandemi döneminde baba olan çalışanları da unutmayarak 12 haftalık babalık izni uygulamasını hayata geçirmesi ve benim için geriye dönük olarak iznimin başlaması, Kenan’ın 2020 yılı başında doğması, yerinizi dolduracak çalışma arkadaşlarınız olması ve yöneticinizle doğru bir iş planı üzerine anlaşmanız gibi faktörler devreye girince ben de bu izni hemen hayata geçirebildim.”
 

 • Doğum iznine çıkmış bir kişi doğum iznine çıkacak bir kişiye mentor olacak. Mom2Mom ismini verdiğimiz bu uygulama da sektörde ilk olma özelliğine sahip. Bu uygulamayı aile üyelerine yaymayı hedeflediğimiz Parent2Parent versiyonunun da lansmanını gerçekleştirdik. 

 • Kariyer gelişimi konusunda görüşleri dinlemek ve farklı coğrafyalardan hikayelerle farklı bakış açıları kazanmak üzere EmpowerWomen seminerleri düzenleyerek global çapta kadın liderler ve meslektaşlarını bir araya geliyoruz. 

 • Engelli çalışanlara yönelik alt çalışma grubu kurduk. İşe alım süreçlerimizdeki tüm adımları gözden geçirerek engelli çalışan sayımızı ve sunduğumuz kariyer fırsatlarını artıracak öneriler hazırladık. Bu konuda farkındalık ve sosyal sorumluluk aktiviteleri yapmaya devam ediyoruz. 

 • Kapsayıcı kültür, çeşitliliğin ve farklı düşüncelerin kabul gördüğü, her birimizin farklı özellikleriyle değerli ve görünür olduğu bir atmosferdir. Çeşitlilik, içinde yaşadığımız toplumun da harcıdır. Bu kapsayıcı ve bütünleştirici kimlikten ilham alırız ve besleniriz. Kapsayıcılık manisfestomuz da bunu özetler.

 • Mozaik İnisiyatifimiz kapsamında açıklayıcılık ve kapsayıcılık kültürümüzü destekleyecek bir de platform hayata geçirdik. Bir Diyeceğim Var platformunda Pfizer çalışanları düşüncelerini, fikirlerini, önerilerini özgürce dile getirebiliyorlar. 

Bi̇r di̇yeceğim var


“Kapsayıcılık kültürümüzü destekleyecek yepyeni platformumuz: BİR DİYECEĞİM VAR
Düşüncelerimizi dile getirmek, birbirimizi dinlemek ve anlamak, birlikte her şeyi daha iyi yapabilmenin anahtarı şüphesiz.
Ve eminiz ki Pfizerlilerin pek çok konuda paylaşmak istedikleri fikirleri var.
Hangi konuda olursa olsun fikirlerimizi, önerilerimizi, geri bildirimlerimizi hızla, özgürce, istersek isim belirtmeden paylaşabileceğimiz platformumuzu hayata geçirdik.”

Esenlik Çalışmalarımız;

“İyiSen” Programı 

Pfizer’de iyi yaşamayı şirket kültürü haline getirmek, çalışanlarımızın ve ailelerinin fiziksel, sosyal, mental, psikolojik, entelektüel ve çevresel anlamda iyi olmalarını desteklemek bizim için kritik önem taşıyor. Bu kapsamda, şirketimizde wellness çalışmalarına, Eylül 2018’de kurumsal wellness danışmanlığı hizmeti veren paydaşımız Wellbees ile “İyiSen” programımızı geliştirerek başladık. Bu programla birlikte çalışanlarımıza ve ailelerine "Sen İyiysen Biz İyiyiz" diyoruz.

Amacımız; çalışanlarımızın daha sağlıklı, hareketli, mutlu bir yaşam sürmelerine destek olmak. “İyiSen” programımız kapsamında yaptığımız bilgilendirici e-postalar, iyi yaşam ipuçları ve içeriklerinin paylaşıldığı internet sitemiz ve şirket içerisinde düzenlediğimiz iyi yaşam etkinlikleri, seminerler gibi aktivitelerimiz bulunuyor. Örneğin, Pfizerlilerin sağlıklı tariflerinden oluşan bir yemek kitabı oluşturup tüm çalışanlarımız ile paylaştık. Şirket içerisinde çeşitli iyi yaşam yarışmaları yaptık ve sağlıklı yaşama adım atarken aynı zamanda eğlenerek ödüller kazandık.

Çalışan Destek Programı 
Aile içindeki ve işteki sorumlulukları dengelemek bazen zorlayıcı olabiliyor. Pfizerliler gerekçeleri ne olursa olsun Healthy Pfizer Living/Çalışan Destek Programı’na başvurarak gizlilik esasına dayalı olarak profesyonel destek hizmetleri ve hayatta karşılaşabilecekleri tüm sorunlara ilişkin yılın 365 günü, 24 saat dilediklerinde bilgilendirmeler alabiliyorlar.

Healthy Pfizer Living/Çalışan Destek Programı hizmetleri:

 • Gizlilik esasına dayanan profesyonel danışmanlık

 • Hukuki (iş hukuku dışında), mali, ailevi ve işle ilgili konularda destek ve yönlendirme

 • Yöneticilerin zor durumlarla başa çıkabilmesi için danışmanlık ve koçluk

 • Öğrenme ve gelişim oturumları

 • Sağlık sorunları ve endişeler için çevrimiçi araçlar ve bilgiler

Pfizerli̇ Olmak

Burada Sınır YokAçık PozisyonlarSık Sorulan Sorular
Kullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası Partners Bize Ulaşınİlgili LinklerBilgi Toplumu Hizmetleri Grant Seekers Media Gizlilik PolitikasıÇerez PolitikasıPfizer Worldwide Business to Business Web Sitesi Sorumlusu: Özgür Eryiğit
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Sitemizin ürünler bölümü sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize Bize Ulaşın linkinden iletebilirsiniz.

©2023 Pfizer Türkiye, Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Levent 199, No:199, İç Kapı No: 106, Kat: 26, 34394, Levent, Şişli / İstanbul - Türkiye
Tel: 0212 310 70 00 • Faks: 0212 310 70 50