Skip directly to content

Pfizer ve Yeni İlaç Geliştirme Çalışmaları

Pfizer, Alzheimer, onkoloji, ağrı, nöroloji, diyabet ve inflamasyon gibi önemli tedavi alanlarında hastalara yeni çözümler sunacak güçlü Ar-Ge projeleri ile Araştırma-Geliştirme çalışmalarına her yıl 7 milyar dolar yatırım yapmaktadır.

Pfizer’in dünya çapında 9 büyük Ar-Ge merkezi bulunmaktadır ve tüm dünyada 10.000’e yakın Pfizerli bilim insanı yenilikçi tedaviler ve aşılar keşfetmek için çalışmaktadır. 15’den fazla tedavi alanında yeni molekül ve endikasyon geliştirilmesi amacıyla 90 Ar-Ge programı yürütülmekte ve bir çok  alanda yeni tedavilere yönelik 80’in üzerinde inovatif ürünle 66 ülkede 400’e yakın klinik araştırma yürütülmektedir.

Türkiye'de ise, Klinik Araştırmalar Departmanı’mızın sorumluluğunda çok sayıda lokal ve uluslararası klinik araştırma yapılmış olup halen hepsi uluslararası olmak üzere toplam 28 proje yürütülmektedir.

Klinik araştırma operasyonları için, uluslararası araştırma şirketleriyle stratejik işbirliği çerçevesinde çalışılmaktadır. Pfizer yapılanması içerisinde Türkiye, Yunanistan, Romanya, Moldova, Belarus ve Rusya’nın dahil olduğu bölgenin liderliği Türkiye’den yapılmaktadır.

Tüm klinik araştırmalarımız  Sağlık Bakanlığı ve Etik Kurul Onayları ile  üniversite ve eğitim hastanelerinde ve bazı özel hastanalerde uzman doktorlar tarafından  yürütülmektedir.