Bize UlaşınBize UlaşınKullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası
BaşlangıçAmacımızPfizer ve ToplumKurumsal Sosyal Sorumluluk ProjelerimizKurumsal Sosyal Sorumluluk Projelerimiz

Pfizer Türkiye olarak, eğitim ve sağlık odaklı sosyal sorumluluk projeleri kapsamında son 10 yıl içinde 8 milyon TL’nin üzerinde nakdi katkı ve ilaç desteği sağladık. 80 binden fazla kişinin hayatına dokunduk.
Pfizer Türkiye'nin Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye'nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte gerçekleştirdiği çalışmalar:

Sen Çok Yaşa (güncel proje)

Pfizer’in küresel ölçekte yürüttüğü Get Old projesi, Türkiye’de “Sen Çok Yaşa” sloganımızla sağlıklı yaşlanma ve dolu dolu yaşama konuları çevresinde toplumsal diyalog başlatan uzun soluklu itibar projemiz olarak hayata geçti. Sen Çok Yaşa ile toplumda, aileler içerisinde ve bireylerde sağlıklı yaşama ve yaşlanma bilincini geliştirmeyi hedefledik.


Neler Yaptık?

• Projemizi 2013’te düzenlediğimiz basın lansmanıyla Türkiye’ye tanıttık.

• Prof. Dr. İsmail Tufan (Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı), Büyük Yaşlılık Araştırması ve Türkiye Gerontoloji Atlasına dair ülkemizdeki son verileri ve ilgi çekici bilgiler sundu.

• Ekim 2013’te İstanbul’da “International Federation on Ageing (IFA)-Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği (TÜRYAK) Uluslararası İstanbul Yaşlılık Girişimi” etkinliği çerçevesinde kongre sponsorları arasında yer aldık; Yaşlı Dostu Expo 50+ Fuarı’nda büyük küçük her yaştan bireylerle buluştuk. Sağlıklı, uzun ve mutlu yaşama ile ilgilenen herkesi Sen Çok Yaşa anketi, karikatürleri ve sağlıklı bir yaşam için pratik öneriler gibi pek çok sürprizle karşıladık.

• 1080 katılımcı ile gerçekleştirdiğimiz “Türkiye’nin Yaşama Bakışı” araştırması sonuçları ilginç bulgular ortaya koydu. Araştırmayla Türk insanının gözünde yaşlılığın 65 yaşında başladığı ve halkımızın %70’i kendini olduğu yaşta hissederken her 5 kişiden 1’inin kendini olduğundan daha genç hissettiği ortaya çıktı.

• Projeye destek veren gazeteci Nebil Özgentürk tarafından 5 bölüm olarak hazırlanan Sen Çok Yaşa Belgeseli “Asırlık Yüzler: Yüzyılın Sağlığı, Yüzyılın Tanıklığı” ile Türkiye’nin dört bir yanında sağlıklı yaşayan asırlık insanların hikayelerini anlattık. İzleyiciler zaman zaman hüzünlü, zaman zaman neşeli hikayelere tanıklık ederek, önde gelen fikir lideri hekimlerden uzun ve sağlıklı yaşama dair ipuçları aldılar.

• Sen Çok Yaşa Günü’nü Beşiktaş Belediyesi’nin de desteğiyle 30 Eylül'de çok sayıda ziyaretçinin katılımıyla kutladık. Her yaşta daha sağlıklı bir yaşam için gerekli olan tarama, beslenme, egzersiz ve hastalıklardan korunma olmak üzere 4 tema üzerine odaklandığımız etkinlik büyük ilgi gördü. Toplumda, aileler içerisinde ve bireylerde sağlıklı yaşama ve yaşlanma bilincini geliştirmeyi amaçladığımız etkinliğimize halk gün boyu yoğun ilgi gösterdi. Her yaştan vatandaşın katılım gösterdiği etkinlikte sağlık taraması, düzenli beslenme, egzersizlerin nasıl yapılması gerektiği ve hastalıklardan korunma yöntemleriyle ilgili bilgi verildi. Ayrıca alanda egzersiz alanı, çocuk parkı, vücut kitle indeksi ve tansiyon ölçümü bölümleri de yer aldı. Katılımcılar gün boyunca sağlıkları hakkında merak ettikleri birçok soruya yanıt alırken, uzman diyetisyenler, spor eğitmenleri ve doktorların danışmanlığında daha sağlıklı bir yaşama adım attı.

Bilim Gençlerle Kazanacak (güncel proje)Pfizer Türkiye olarak Bilim Kahramanları Derneği ele ele verdik, “Bilim Gençlerle Kazanacak” projesini başlattık.
Bilim Gençlerle Kazanacak Kurumsal Sosyal Sorumluluk projemizle 2022 boyunca 40 farklı şehirden 689 genci (%64 kız öğrenci-%36 erkek öğrenci katılımı) (%61 Devlet Okulu - %37 Özel Okuldan öğrenci katılımı), 26 bilim insanı ve 32 etkinlikte bir araya getirmenin gururunu yaşıyoruz.

 

İyilik için İyi Bir Gün (güncel proje)

“İyilik için İyi Bir Gün” diyerek başlattığımız ve birçok Pfizerlinin iyiliğini birleştiren etkinliklerimizde Gülmek İyileştirir Derneği ile, kanser tedavisi gören çocuklara ulaştırılmak üzere 30 kişilik gönüllü grubumuzla Sirius ofisimizde rengarenk sevimli el yapımı oyuncaklar hazırladık. Düşlerin Sınırı Yoktur ile Kurtaran Ev’i ziyaret ettik ve 10 kişilik gönüllü grubumuzla hayvan dostlarımız için kulübeler yaptık.

  

Gülmek İyileştirir Derneği ile hastanede ciddi hastalıklar sebebiyle tedavi gören çocuklar için psikolog onaylı 115 masalı 25 kişiden oluşan gönüllü grubumuzla seslendirdik. 

Öğrenci Bursları

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde okuyan öğrencilere MAREV işbirliği ile Prof. Dr. Aziz Sancar Bursu 

Türk Eğitim Vakfı (TEV) İşbirliği ile Tıp Öğrencisi Bursu Projesi

Tüvana Okuma İstekli Çocuk Vakfı (TOÇEV) İşbirliği ile Eğitim Bursu

Pfizer Toplum Takımı Faaliyetleri
 • 49 ilde, toplam 63 yetiştirme yurdu ve çocuk yuvası ziyaretleri

 • Anneler Günü ve Yaşlılar Haftası'nda Pfizer çalışanlarının katılımı ile çeşitli huzurevleri ziyaretleri

 • Mutlu Kelebek Kampanyası” ile 3.500 öğrenciye okul çantası ve kırtasiye malzemesi bağışı

 • Toplum Gönüllüleri Vakfı'nın “Benim Kütüphanem” ve “Küçük Adımlar Büyük Yarınlar” projelerine 348 adet dizüstü bilgisayar bağışı

 • Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği (BEDD) ile birlikte gerçekleştirilen gelenekselleşmiş “Tekerlekli Sandalye Yardım Kampanyası” kapsamında 9 ayrı ilde toplam 429 sandalye bağışı

 • 10. yıl büyük projesi olarak, 23 Nisan’da Edirne’den Kars’a toplam 18 ilde satış teşkilatı tarafından 10 bin çocuğa kırtasiye seti yardımı

 • “Kiminin Eskisi Kiminin Yenisi Kampanyası” ile kullanılabilir durumdaki giysi, kitap ve her türlü eşyanın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması

 • Türk Kızılayı ile iş birliği içinde 6 ayda bir gerçekleştirilen “Kan Bağışı Kampanyası


Açtığımız ve Yenileme Desteği Verdiğimiz Okullar

Amacımızı Sahipleniyoruz (geçmiş dönem projesi)

Daha fazla hayata dokunabilmek için yeni yollar aramaktan hiç vazgeçmeyen Pfizerliler, 2019 yılında tüm ülkelerde ilk kez gerçekleşen Amacımızı Sahipleniyoruz Günü'nü 20 Haziran'da topluma yarar sağlayacak faaliyetlerle dolu bir gün olarak geçirdi. 

Bu özel gün kapsamında çalışanlarımız KAÇUV (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı) ile kanserli çocuklara umut oldu, Givin uygulaması aracılığıyla TOG (Toplum Gönüllüleri Vakfı) yararına kullanmadığı eşyaları satışa çıkardı ve hem merkez hem de saha çalışanları Kızılay'a kan ve kök hücre bağışında bulundu. Pfizer Türkiye çığır açan yeniliklerle hastaların hayatını değiştirme amacını yalnız sağlık alanında değil, sosyal sorumluluk alanında da aktif çalışmalarla ortaya koydu.


Sağlık Eğitimleri: Gençlere Sağlık Projeleri (geçmiş dönem projesi)


 

2005-2015 yılları arasında gerçekleştirdiğimiz Gençlere Sağlık projesinde 17-25 yaş arası yurt çapındaki birçok üniversiteden gelen 83 akran genç, sağlık eğitimi ve olumlu yönde tutum değişikliği yaratacak etkinlikler konusunda rehberlik etmek amacıyla, konunun uzmanı hekimlerden İstanbul’da eğitici eğitimi aldı. Proje, eğitici eğitimi almış bu öğrencilerin öğrendiklerini kendi okul çevrelerindeki diğer öğrencilere aktarmalarıyla ilerledi.

 

Proje kapsamında TOG gönüllü eğitmenleri tarafından uygulanan eğitim programı, 11 modülü içermektedir:

 • Sağlık Hakları

 • Basit Ev Tipi Araç ve Gereçler

 • İlaç Kullanımı

 • Beslenme

 • Hijyen ve Özbakım

 • Bağımlılık

 • Kazalardan Korunma

 • Organlarımız ve İşlevleri

 • Yaşam Boyu Sağlık

 • Sağlık Başvurusu

 • Güvenli Cinsel Yaşam

Proje kapsamında 39 il ve ilçede eğitim verildi, 27.000 kişiye ulaşıldı.
  

10 yıl boyunca aralıksız devam eden proje ile, sağlık konusunda bilgi sahibi gençlerin sayısının artmasına ve daha sağlıklı bir toplum yaratılmasına destek olduğumuz için mutluyuz.

Sağlık Eğitimleri: Sağlıklı İşaretler Projesi (geçmiş dönem projesi)


 

İşitme engellilerin birbirleriyle ve bizimle iletişim kurabilmelerinin tek yolu işaret dili ve bu nedenle sağlık sorunlarıyla karşılaştıklarında çok daha fazla zorlukla baş etmek zorunda kalıyorlar.

Pfizer Türkiye olarak, İşitme Engelliler Federasyonu ile birlikte işitme engellilerin özellikle eczaneler üzerinden ilaca ve sağlığa ulaşmasını kolaylaştırmak, yaşadıkları zorlukları en aza indirmek amacıyla Sağlıklı İşaretler adında bir eczane eğitim-iletişim projesi hazırladık. Proje kapsamında eczanelerimize temel Türk İşaret Dili eğitimi vermeye başladık. Proje kapsamında 500 eczacımıza ulaştık.

Bizimle Değişen Hayatlar Haftası (geçmiş dönem projesi)

Hastaların hayatını değiştiren çığır açan yenilikler yaratmak için çalışan Pfizerliler olarak, “Bizimle Değişen Hayatlar” etkinlikleri kapsamında pek çok farkındalık etkinliğine imza attık.

 

Çalışanlarımız, bu etkinlikler kapsamında Albinizim Derneği, Alerji ile Yaşam Derneği, Gülmek İyileştirir Derneği, Kanser Savaşçıları Derneği, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), PKU Aile Derneği, Robotel Türkiye, Türkiye Alzheimer Derneği ve Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi ile bir araya gelerek gönüllülük aktivitesi gerçekleştirip hasta ve hasta yakınlarıyla kurduğumuz empatiyi güçlendirmeye ve farkındalık yaratmaya çalıştık.
Hayırseverlik Endeksi (geçmiş dönem projesi)

Pfizer Türkiye olarak, Adım Adım Platformunun kurucularından Renay Onur'un yönlendirmeleriyle Türkiye çapında üç senedir gerçekleştirilen Global Hayırseverlik Endeksine katılıyoruz. Ankara, İzmir, İstanbul, Adana, Antalya, Bursa ağırlıklı olmak üzere tüm Türkiye'deki çalışanlarımıza ulaşan anket ile çalışanlarımızın önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da gönüllülük ve bağış yapma oranlarının arttığını ve Türkiye hayırseverlik ortalamasının 2.5-3 kat üstünde olduğu görülüyor. Son bir ay içerisinde dernek ve vakıflara bağış yapan Pfizer Türkiye çalışanlarımızın oranı ise yüzde 37 civarında. (2019)

Pfizer ve Toplum
 

Pfizer ve ToplumKurumsal sosyal sorumluluk projeleri̇mi̇zHasta Derneklerine Yapılan Destekler
Kullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası Partners Bize Ulaşınİlgili LinklerBilgi Toplumu Hizmetleri Grant Seekers Media Gizlilik PolitikasıÇerez PolitikasıPfizer Worldwide Business to Business Web Sitesi Sorumlusu: Özgür Eryiğit
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Sitemizin ürünler bölümü sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize Bize Ulaşın linkinden iletebilirsiniz.

©2023 Pfizer Türkiye, Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Levent 199, No:199, İç Kapı No: 106, Kat: 26, 34394, Levent, Şişli / İstanbul - Türkiye
Tel: 0212 310 70 00 • Faks: 0212 310 70 50