Bize Ulaşın

Bize Ulaşın

Kullanım Koşulları

Aydınlatma Metni

Site Haritası

BaşlangıçAmacımızHakkimizdaBasın Bültenleri‘Yaşamın Görünmeyen Engelleri’sadece fotoğraflarda kalsın!
‘Yaşamın Görünmeyen Engelleri’sadece fotoğraflarda kalsın!

Romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarının hareket kısıtlılığı nedeniyle gündelik hayatlarında karşılaştıkları zorluk ve engelleri konu alan “Yaşamın Görünmeyen Engelleri” isimli fotoğraf yarışmasının sonuçları 12 Ekim Dünya Artrit Günü’nün ardından 13 Ekim’de yapılan basın toplantısıyla açıklandı.

13 Ekim 2011, İstanbul – Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği (RAED) tarafından Pfizer’in katkılarıyla düzenlenen “Yaşamın Görünmeyen Engelleri”, uzmanlık alanı hareket olan “Romatoloji”, “Ortopedi ve Travmatoloji” ve “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon” doktorlarının ve Pfizer çalışanlarının katılımına açık gerçekleşti.

Artrit hastalarının yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek ve bu hastalık hakkında bilinç oluşturmak amacıyla düzenlenen yarışma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Romatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Hamuryudan’ın önderliğinde hayata geçti. Sonuçlar, Mustafa Altıoklar, Koray Peközkay, Mehmet Turgut ve Muammer Yanmaz gibi sinema, basın ve fotoğraf dünyasının profesyonellerinden oluşan jüri üyelerinin de katıldığı basın toplantısında duyuruldu. Katılan 51 fotoğraf arasından jüri tarafından seçilerek dereceye giren eserler ve sahipleri şöyle sıralandı:

1.Prof. Dr. Süleyman Özbek / Eserin Adı: Kafes

2.Dr. Aydın Fışkırma / Eserin Adı: Suya Hasret

3.Yrd. Doç. Dr. Soner Şenel / İsimsiz

12 Ekim Dünya Artrit Günü, 1996’dan bu yana pek çok ülkede romatizma hastalarının kısıtlılıklarını duyurmak için farkındalık oluşturma günü olarak kabul ediliyor. Zaman içinde hastaları hayattan çekip alan ve başkalarına bağımlı kılan romatizmal eklem hastalıklarının tedavisinde son 10 yılda önemli gelişmeler kaydedildi. Dünya Artrit Gününde, hareket kabiliyetleri ciddi şekilde kısıtlanabilen ve günlük yaşamlarında engellerle karşılaşan hastaların hayatını kolaylaştıracak önlemlerin alınması ve bu hastalıkların yol açacağı sorunların erken dönemde saptanarak önlenebilmesi hedefleniyor.

Romatoid Artrit nedir?

Romatizmal hastalıklar, 7’den 70’e her yaştan insanın hayatında görülebilen ve sebep olduğu belirtiler (ağrı, şişlik, vs) nedeniyle hastaların sağlıklarını olduğu kadar sosyal hayatlarını önemli ölçüde etkileyen ve hatta yaşam sürelerini kısaltabilen hastalıklar. Bu grup içinde en sık rastlanan hastalıklardan biri de, bağışıklık sisteminin başta eklemler olmak üzere vücuttaki dokularda hasara neden olması sonucu ortaya çıkan ve kalıcı sakatlık/kısıtlılığa sebep olabilen kronik bir hastalık olan Romatoid Artrit (RA).(1,2,3)

Vücuttaki tüm doku ve organları tutabilen RA, eklemlerden ise tipik olarak elleri, el bileklerini, ayak bileklerini etkiliyor.(1) RA kontrol altına alınmazsa hastaların önemli bir kısmında geri döndürülemez eklem hasarına yol açabiliyor.(1,3) Eklem hasarının şiddetine bağlı olarak yemek pişirmek, temizlik yapmak, kişisel bakım gibi günlük işleri yapabilme becerisini olumsuz etkileyebilen hastalığın ileri evrelerinde ağır sakatlık ve hareket yetisinin kaybı söz konusu olabiliyor.

Romatoid artritin sıklığı, genel olarak %0,5-1 olarak bildirilmekte, bu da, ülkemizde 350 ila 700 bin kişinin bu hastalıktan etkileniyor olabileceğini gösteriyor.(1,3)

Ankilozan spondilit nedir?

Ankilozan spondilit (AS) ise, spondiloartritler adı verilen bir hastalık grubu içinde yer alan, yaklaşık olarak her 200 erişkin bireyden birinde görülen kronik romatizmal bir hastalık. En önemli belirtisi bel/sırt ağrısı olmakla birlikte, çevresel eklem (örn: kalça) ve diğer organların (gözde üveit, inflamatuar barsak hastalığı) tutulumu da gözlenebilmekte. AS hastaları için geçerli olan en önemli risklerden biri, hastalığın seyri sırasında omurgada hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğu (örn: kamburluk) gelişmesi.(4,5) AS hastalığı, en üretken çağ olan çalışma çağındaki erkekleri daha sık olarak etkiliyor.(6)

Kaynaklar

1.Lee DM, Weinblatt ME. Rheumatoid arthritis. Lancet 2001; 358: 903-911.

2.Dhillon S et al. Etanercept; a review of its use in the management of rheumatoid arthritis. Drugs 2007; 67(8): 1211-1241

3.Caporali R et al. Treatment of rheumatoid arthritis with anti-TNF-alpha agents: A reappraisal. Autoimmunity Reviews 2009; 8: 274-280

4.Atagündüz P et al. Determinants of early radiographic progression in ankylosing spondylitis.J Rheumatol 2010; 37: 2356-2361

5.Haibel H, Sieper J. Use of methotrexate in patients with ankylosing spondylitis. Clin Exp Rheumatol 2010; 28 (Suppl 61): S128-S131

6.http://emedicine.medscape.com/article/332945-overview#a0199

Kullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası Partners Bize Ulaşınİlgili LinklerBilgi Toplumu Hizmetleri Grant Seekers Media Gizlilik PolitikasıÇerez PolitikasıPfizer Worldwide Business to Business Web Sitesi Sorumlusu: Özgür Eryiğit
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Sitemizin ürünler bölümü sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize Bize Ulaşın linkinden iletebilirsiniz.

©2023 Pfizer Türkiye, Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Levent 199, No:199, İç Kapı No: 106, Kat: 26, 34394, Levent, Şişli / İstanbul - Türkiye
Tel: 0212 310 70 00 • Faks: 0212 310 70 50