Bize UlaşınBize UlaşınKullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası
BaşlangıçAmacımızHakkimizdaBasın BültenleriTürkiye ilaç sektöründeki ilk Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Pfizer’in oldu!
Türkiye ilaç sektöründeki ilk Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Pfizer’in oldu!

Pfizer Türkiye, ilaç sektöründe Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü’ne hak kazanan ilk şirket oldu. Yetkilendirilmiş Yükümlü (Authorised Economic Operator) Statüsü, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren güvenilir firmalara, gümrük işlemlerinde birtakım kolaylık ve imtiyazlar tanıyan uluslararası bir statü

Pfizer Türkiye’nin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne yaptığı başvurunun ardından gümrük müfettişleri tarafından gerçekleştirilen yerinde inceleme sonucunda şirket, Mayıs 2016 tarihi itibariyle Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü’nü almaya hak kazandı. Böylece Pfizer Türkiye, tüm dünyadaki Pfizer şirketleri arasında ve Türkiye’deki tüm ilaç şirketleri arasında bu statüyü alan ilk firma oldu. Türkiye genelindeki tüm sektörler arasında bu statüye hak kazanan toplam 35 firma bulunuyor[1]
 


Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü şirketin güvenilirliğini belgeliyor

Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği ile getirilen ve tüm dünyada uygulanan Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (Authorised Economic Operator), gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartları uygulayan, kendi otokontrolünü yapabilen, daha da önemlisi güvenilirliğini ispat eden firmalara Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen ve gümrük işlemlerinde bir takım kolaylık ve imtiyazlar tanıyan uluslararası bir statü. Bu statüye sahip mükellefler gümrük işlemlerini yeşil hattan yapabiliyor ve statü sahibi firmalara gümrük işlemlerinde öncelik tanınıyor. Ayrıca sanayiciye ithalat operasyonlarında hız ve tedarik süreçlerinde esneklik gibi avantajlar da sağlanıyor.

Pfizer Türkiye Dış Ticaret Müdürü Özlem Piri, bu gelişme hakkında şunları söyledi: "Bakanlığın belirttiği tüm vasıflara sahip olan Pfizer Türkiye’nin bu statüyü alması bir yandan ihracat işlemlerimizi kolaylaştırırken, diğer taraftan  pazardaki lider konumumuzu da pekiştirecektir. Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü’ne hak kazanmak için öncelikle ISO 9001 ve ISO 27001 sertifikalarını almamız, ardından da bu statüye hak kazanmamız için tüm gücüyle çalışan tüm Pfizerlilere, Bilgi Güvenliği Yönetim Komitemize, Birim Güvenlik Sorumlularımıza, Kalite Sorumlularımıza ve Denetçilerimize teşekkür ediyorum."

İlgili Kişi: 
Serpil Güzel Ün
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
[email protected]

Pfizer: Daha sağlıklı bir yaşam için®

Pfizer’de bilimi ve global kaynaklarımızı yaşamın her evresinde sağlığı ve esenliği artırmak için kullanıyoruz. Beşeri ilaçların keşfi, geliştirilmesi ve üretiminde kalite, güvenlik ve değer standartlarını belirlemek için çaba harcıyoruz. Dünya çapında çok çeşitli sağlık ürünlerinden oluşan portföyümüzde beşeri biyolojik ürünler, küçük moleküllü ilaçlar ve aşıların yanı sıra, dünyanın en çok bilinen bazı tüketici ürünleri yer almaktadır. Pfizer çalışanları her gün gelişmiş ve gelişen pazarlar genelinde hastalıklardan koruyucu önlemleri ve zamanımızın en korkulan hastalıklarına meydan okuyan tedavileri geliştirmek için çalışmaktadır. Dünyanın önde gelen biyofarma şirketi olarak sorumluluğumuz çerçevesinde, dünya genelinde güvenilir, erişilebilir sağlık hizmetlerini desteklemek ve erişimi artırmak için sağlık profesyonelleriyle, hükümetlerle ve yerel topluluklarla işbirliği yapıyoruz. Pfizer 150 yılı aşkın süredir bize güvenen herkes adına fark yaratmak için çalışmaktadır. Ülkemizde 1957 yılından bu yana faaliyet gösteren Pfizer Türkiye, Türk tıbbının hizmetine sunduğu ürünlerin yüzde 74’ünü ülkemizde üretmekte ve AB ülkeleri, Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Uzak Doğu ülkelerine ihraç ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Pfizer “Sen Çok Yaşa” projesiyle bireylerde sağlıklı ve mutlu yaşama ve yaşlanma bilincini geliştirmeyi ve hastalık bilinçlendirme, doğru yaşam tercihleri, koruyucu önlemler gibi pek çok konuda insanların daha iyi, dolu dolu ve sağlıklı yaşamak için ihtiyaç duydukları bilgiyi sunmayı hedeflemektedir.

Kullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası Partners Bize Ulaşınİlgili LinklerBilgi Toplumu Hizmetleri Grant Seekers Media Gizlilik PolitikasıÇerez PolitikasıPfizer Worldwide Business to Business Web Sitesi Sorumlusu: Özgür Eryiğit
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Sitemizin ürünler bölümü sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize Bize Ulaşın linkinden iletebilirsiniz.

©2023 Pfizer Türkiye, Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Levent 199, No:199, İç Kapı No: 106, Kat: 26, 34394, Levent, Şişli / İstanbul - Türkiye
Tel: 0212 310 70 00 • Faks: 0212 310 70 50