Bize UlaşınBize UlaşınKullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası
BaşlangıçAmacımızHakkimizdaBasın BültenleriTürkiye’nin Kurum Çalışanları Hayırseverlik Endeksi’ne katılan ilk şirket Pfizer Türkiye oldu
Türkiye’nin Kurum Çalışanları Hayırseverlik Endeksi’ne katılan ilk şirket Pfizer Türkiye oldu

Dünyada sayısı giderek artan kurum, çalışanlarının gönüllü projelerde yer almaları için alan açıyor ve onları çeşitli şekillerde destekliyor. Dünyanın en prestijli araştırma şirketlerinden Gallup, 2010 yılından beri bütün dünyada, World Giving Index'i (Dünya Hayırseverlik Sıralaması) yayınlıyor. Türkiye’de ise Açık Açık Derneği tarafından GALLUP’tan esinlenerek hazırlanan Kurum Çalışanları Hayırseverlik Endeksi’ne katılan ilk firma Pfizer Türkiye oldu. Dünya’da da örneği bulunmayan bu ilk çalışmada Pfizer çalışanlarının gönüllülük ve bağışçılık konularında Türkiye’nin yaklaşık 3 katı daha duyarlı olduğu ve son 2 yılda çalışanların gönüllülük çalışmalarına katılımı konusunda önemli bir artış olduğu ortaya çıktı. Kurum Çalışanları Hayırseverlik Endeksi’nin şeffaflık ve hesap verebilirliğin temel değerler olarak benimsenmesine, bağışçı haklarını imzalayan sivil toplum kuruluşlarının artmasına ve bu sayede bağışçılık kültürünün yaygınlaşmasına vesile olması, böylece Türkiye’deki şirketlere örnek olması hedefleniyor.

Adım Adım Derneği’nin kurucularından İ. Renay Onur’un da yönlendirmeleriyle, tüm Türkiye çapında farklı topluluklar arasında gerçekleştirilen Kurum Çalışanları Hayırseverlik Endeksi’ne son iki senedir katılan Pfizer Türkiye, bu anket sonucunda kurumsal sosyal sorumluluk konusunda geldiği gurur verici noktayı da tescillemiş oldu. Pfizer’in ankete katıldığı iki yıl içerisinde gönüllülük ve bağışçılık konularında önemli bir gelişme gösterdiği ortaya çıktı. Şirket içindeki gönüllülük çalışmaları, bu konuya ayırdığı özel gün ve etkinlikleri, örnek projeleri teşvik edip ödüllendirmesi bu başarıyı destekleyen uygulamalar olarak gösterildi. Ayrıca Pfizer çalışanlarının gönüllülük ve bağışçılık konularında Türkiye’nin yaklaşık üç katı daha duyarlı davrandığı ortaya çıktı.

Pfizer Türkiye Sağlık Politikaları ve Kurumsal İletişim Müdürü Ahmet Kumkumoğlu anket sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Yaşamlara yıl, yıllara yaşam katmak için çıktığımız bu yolda toplumsal duyarlılık ve sosyal sorumluluk vazgeçilmez bir değerimiz ve geleneğimizdir. Daha fazla hayata dokunabilmenin yollarını keşfederek sosyal sorumluluktaki etki alanımızı genişletmek için ise Türkiye’de de yedi yıldır düzenlenen Sahiplen! isimli kurumsal kültürümüzden ilham alıyoruz. Sahiplenmeyi “benden bize, bizden herkese” ulaştıran bir öz sorumluluk bilinci olarak yaşıyor ve enerjimizle bütün toplumu kucaklamak için somut, elle tutulur faydalar sağlayan faaliyetler düzenliyoruz. İki senedir katıldığımız Kurum Çalışanları Hayırseverlik Anketi’nde ise bu sene verilerimizi daha da artırdık ve güzel sonuçlar elde ettik. Hem şirket tarafından çalışanlara sunulan, hem de çalışanların eskiden beri desteklediği STK’ları kapsayan bu anket bize çok dengeli bir veri sunuyor. Anket verilerine göre Türkiye yardımseverlik ortalamasının yaklaşık üç katı üzerinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Geçen sene her 10 çalışanımızdan biri herhangi bir sosyal sorumluluk faaliyetine gönüllü olarak katıldığını belirtirken, bu sene bu oranın, her 6 çalışanımızdan biri olacak şekilde arttığını gördük. Anketin yapıldığı ay içerisinde dernek ve vakıflara bağış yapan çalışanların oranı ise %25’ten %38’e yükseldi. Ayrıca bir ay içerisinde 10 çalışanımızdan 9’unun tanımadığı birine bağış yapmış olduğunu gördük. Pfizer olarak toplum için sorumluluk almaya ve içinde yaşadığımız toplumun ihtiyaçlarını sahiplenmeye devam edeceğiz.”

“En büyük hayalimiz bağışçılık ve gönüllülüğün Türkiye’de artmasıdır” diyen Açık Açık Derneği’nin kurucusu İ. Renay Onur, anket hakkında şöyle konuştu: “Birçok araştırmada kanıtlandığı üzere, hayırseverlik ve empati birbiri ile ilişkilidir. Empati duygusu olmayan bir insan ne bağış yapar, ne gönüllülük, ne de tanımadığı birisine yardım eder. Bu yüzden hayırseverlik endeksini bir nevi ülkelerin empati sıralaması olarak değerlendirebiliriz. İki yıldır özellikle gönüllülük konusundaki çalışmalarını yakından takip ettiğimiz Pfizer’in bu konudaki ilgisi ve faaliyetlerini ölçmek amacıyla bu çalışmayı kendi kurumunda başlatmak istemesi bizi çok mutlu etti. Önümüzdeki dönemde bu örneklerin artmasını diliyor ve Türkiye’nin ilk kurumsal hayırseverlik endeksi ölçümünün diğer kurumlara da ilham vermesini temenni ediyoruz. Amacımız şeffaflığı ve hesap verebilirliği temel değerleri olarak benimseyerek, bağışçı haklarını imzalayan sivil toplum kuruluşlarının artması ve bu sayede bağışçılık kültürünün yaygınlaşmasıdır. Bu nedenle, dünyada bir ilki gerçekleştirerek, Pfizer Türkiye’de hayırseverlik konusunun geliştirilmesi ve ölçülmesi konusuna, ilk duydukları andan beri sıcak bakarak bize destek veren Pfizer Türkiye ekibine teşekkür ederim.”

Hayırseverlik Endeksi Nedir?

Dünyanın en prestijli araştırma şirketlerinden Gallup, 2010 yılından beri bütün dünyada, Türkiye'de hayırseverlik araştırması olarak bilinen, World Giving Index'i yani Dünya Hayırseverlik sıralamasını yayınlamaktadır. Gallup bu araştırmayı dünya nüfusunun %90'ını oluşturan 140 ülkede ve bu ülkelerin bütün coğrafyasında (köy/kent) ülkenin nüfusuna göre 500-3.000 15 yaş üstü insana aynı soruları sorarak yapar. %95 güven seviyesinde tasarlanmış bir örneklemi ve metodolojisi vardır. Türkiye’nin dahil olduğu en son rapor olan 2014 raporunda dünyanın en hayırsever 10 ülkesi Myanmar, ABD, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda, Avusturya, Malezya, İngiltere, Sri Lanka iken; bütün dünyanın en az hayırsever 10 ülkesi ise şunlar oldu. Yemen, Venezuela, Filistin, Ekvator, Montenegro, Hırvatistan, Türkiye, Çin, Rusya, Bulgaristan.

Pfizer: Daha sağlıklı bir yaşam için®

Pfizer'de bilimi ve global kaynaklarımızı yaşamın her evresinde sağlığı ve esenliği artırmak için kullanıyoruz. Beşerî ilaçların, aşıların, sağlık ürünlerinin ve biyoteknolojik ürünlerin keşfi, geliştirilmesi ve üretiminde kalite, güvenlik ve değer standartlarını belirlemek için çaba harcıyoruz. Dünya çapında çok çeşitli sağlık ürünlerinden oluşan portföyümüzde beşerî biyolojik ürünler, küçük moleküllü ilaçlar ve aşıların yanı sıra, dünyanın en çok bilinen bazı tüketici ürünleri de yer almaktadır. Pfizer çalışanları her gün gelişmiş ve gelişen pazarlar genelinde hastalıklardan koruyucu önlemleri ve zamanımızın en korkulan hastalıklarına meydan okuyan tedavileri geliştirmek için çalışmaktadır. Dünyanın önde gelen sağlık şirketi olarak sorumluluğumuz çerçevesinde, dünya genelinde güvenilir, erişilebilir sağlık hizmetlerini desteklemek ve erişimi artırmak için sağlık profesyonelleriyle, hükümetlerle ve yerel topluluklarla iş birliği yapıyoruz. Pfizer 160 yılı aşkın süredir bize güvenen herkes adına fark yaratmak için çalışmaktadır. Ülkemizde 1957 yılından bu yana faaliyet gösteren Pfizer Türkiye, Türk tıbbının hizmetine sunduğu ürünlerin yüzde 78'ini ülkemizde üretmekte ve Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine ihraç ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Pfizer Türkiye, 2013'te hayata geçirdiği “Sen Çok Yaşa” itibar projesiyle bireylerde sağlıklı ve mutlu yaşama ve yaşlanma bilincini geliştirmeyi ve hastalık bilinçlendirme, doğru yaşam tercihleri, koruyucu önlemler gibi pek çok konuda insanların daha iyi, dolu dolu ve sağlıklı yaşamak için ihtiyaç duydukları bilgiyi sunmayı hedeflemektedir.

Kullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası Partners Bize Ulaşınİlgili LinklerBilgi Toplumu Hizmetleri Grant Seekers Media Gizlilik PolitikasıÇerez PolitikasıPfizer Worldwide Business to Business Web Sitesi Sorumlusu: Özgür Eryiğit
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Sitemizin ürünler bölümü sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize Bize Ulaşın linkinden iletebilirsiniz.

©2023 Pfizer Türkiye, Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Levent 199, No:199, İç Kapı No: 106, Kat: 26, 34394, Levent, Şişli / İstanbul - Türkiye
Tel: 0212 310 70 00 • Faks: 0212 310 70 50