Bize UlaşınBize UlaşınKullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası
BaşlangıçAmacımızHakkimizdaBasın BültenleriPfizer, Washington Üniversitesi ile Ar-Ge İşbirliğini Açıkladı
Pfizer, Washington Üniversitesi ile Ar-Ge İşbirliğini Açıkladı

23 Haziran 2010 / İstanbul - Akademi ve sanayi işbirliği projelerine bir yenisini daha ekleyen Pfizer, Mayıs ayında Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi ile 5 yıllık bir anlaşma imzaladı.

Pfizer ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi İşbirliği kapsamında Pfizer tarafından, üniversitenin bilim adamlarına 500’ün üzerinde mevcut ve geliştirilmekte olan moleküllerle ilgili araştırma verilerine erişim imkanı verilecek.

Anlaşma kapsamında üniversitenin uluslararası alanda bilimsel uzmanlığıyla ünlü olduğu alzheimer, kanser, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı, diyabet ve ilişkili metabolik bozukluklar gibi geniş bir yelpazede ortaklaşa öneri, tasarım ve araştırma yapmak üzere Pfizer ve Washington Üniversitesi'nden bilim adamları bir araya gelecek. Mevcut ilaçlar için yeni kullanım alanları geliştirmeyi hedefleyen işbirliği, ilaç bileşiklerini daha etkin geliştirme potansiyeli taşıyan akademi-sanayi işbirliğinde yenilikçi bir yaklaşımı temsil ediyor.

Mevcut bileşikler için yeni kullanımların belirlenmesi endikasyonların keşfi olarak da biliniyor. Bilim adamları en temel moleküler düzeyde hastalık mekanizmalarını ve ilaçlara hastanın cevabı konusunda genetik varyasyon etkisini tam olarak anladıkça, başarı için potansiyel büyümeye devam ediyor. Mevcut bileşikler konusunda Pfizer'in verilerinin paylaşımıyla, araştırmacıların kapsamlı klinik öncesi çalışmaları tekrar etmeleri gerekmeyecek ve böylece mevcut ilaçlarda yeni kullanımları değerlendirmek için zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlanacak.

İki kurumun uzun bir geçmişe dayanan ilişkileri kapsamında gerçekleştirilen işbirliği konusunda Pfizer Endikasyon Keşif Birimi Yöneticisi Dr. Don Frail şu açıklamada bulundu, "İlaç keşfinde iki gerçek vardır. Geliştirmede test edilmiş adayların çoğunluğu istenilen sonucu vermese de aslında başarılı olan bu ilaçların genellikle birden çok alanda kullanımı vardır. Bu işbirliği, hastaların yüksek ihtiyacı olan keşfedilmemiş alanlarda bileşiklerin yeni kullanımını keşfetmeye çalışacak."

Rektör Yardımcısı ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Dr. Larry J. Shapiro ise işbirliği ile ilgili şunları söyledi, "Pfizer ile tıbbi ihtiyaçları karşılanamayan birçok hasta yararına olabilecek bu işbirliğinden ortaya çıkacak keşifler için sabırsızlanıyoruz."

Pfizer Endikasyon Keşif Birimi fikir alışverişini teşvik etmek için, Washington Üniversitesi’nden bazı araştırmacıların geniş kapsamlı klinik ve ön-klinik veriler dahil olmak üzere Pfizer'in tescilli bileşikleri hakkında bilgilere erişebilmeleri amacıyla bir çevrimiçi portal da geliştirdi. İşbirliği kapsamında yeni araştırma önerilerini değerlendirmek üzere hem Washington Üniversitesi, hem de Pfizer bilim adamlarından oluşan bir danışma komitesi de oluşturuldu.

Pfizer-Hacettepe Üniversitesi İlaç Ar-Ge İşbirliği

Türkiye’deki ar-ge ortamının geliştirilmesi hedefiyle, ülkemizde ilaç keşfinin önünü açmak üzere harekete geçen Pfizer Türkiye, 2009’dan beri önemli projelere imza atıyor. Alanında Türkiye’deki ilk sanayi-akademi işbirliği olan Pfizer-Hacettepe Üniversitesi İlaç Ar-Ge İşbirliği kapsamında farklı bilgi transferi inisiyatifleri yürütülüyor. Proje Pfizer Global, Pfizer Türkiye ve Hacettepe Üniversitesi yetkililerinden oluşan bir yürütme kurulu tarafından koordine ediliyor.

Pfizer : Daha sağlıklı bir yaşam için®

Pfizer olarak 150 yılı aşkın süredir, bilimi ve kaynaklarımızı yaşamın her evresinde sağlığa ve kaliteli yaşama katkı sağlamak için kullanıyor, keşfettiğimiz yenilikçi sağlık ürünlerini tıbbın hizmetine sunuyoruz. İnsan ve hayvan sağlığının pek çok farklı alanına yönelik geniş ürün portföyümüz içerisinde biyolojik ürünler, küçük moleküllü ilaçlar ve aşıların yanısıra, beslenme ve tüketici ürünleri yer alıyor. Her gün dünyanın 150 ülkesindeki çalışanlarımız, önleyici tıbbı ve çağımızın en korkulan hastalıklarına yönelik tedavileri ve bir bütün olarak sağlığı geliştirmek ve iyileştirmek için çalışıyor. Dünyanın önde gelen biyofarmasötik şirketi olarak üzerimize düşen sorumluluğu biliyor, dünyanın dört bir yanında toplumun güvenli sağlık hizmetlerine ve yenilikçi tedavilere erişimini arttırmak için sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve devletlerle işbirlikleri yapıyoruz. Pfizer Türkiye olarak 1957 senesinden bu yana ürünlerimiz ve faaliyetlerimiz ile Türk tıbbına ve topluma hizmet ediyor, bilimsel ve eğitsel programlar, klinik araştırmalar ve burslar ile tıp biliminin gelişmesine sürekli katkıda bulunuyor ve daha sağlıklı bir yaşam için çalışıyoruz.

Kullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası Partners Bize Ulaşınİlgili LinklerBilgi Toplumu Hizmetleri Grant Seekers Media Gizlilik PolitikasıÇerez PolitikasıPfizer Worldwide Business to Business Web Sitesi Sorumlusu: Özgür Eryiğit
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Sitemizin ürünler bölümü sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize Bize Ulaşın linkinden iletebilirsiniz.

©2023 Pfizer Türkiye, Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Levent 199, No:199, İç Kapı No: 106, Kat: 26, 34394, Levent, Şişli / İstanbul - Türkiye
Tel: 0212 310 70 00 • Faks: 0212 310 70 50