Bize UlaşınBize UlaşınKullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası
BaşlangıçAmacımızHakkimizdaBasın BültenleriPfizer Türkiye ve Toplum Gönüllüleri Vakfı işbirliği ile 2012 yılının ilk “Gençlere Sağlık” eğitimleri Eskişehir, Muğla ve Sivas’ta yapıldı
Pfizer Türkiye ve Toplum Gönüllüleri Vakfı işbirliği ile 2012 yılının ilk “Gençlere Sağlık” eğitimleri Eskişehir, Muğla ve Sivas’ta yapıldı

Pfizer Türkiye ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın (TOG) 2005 yılından bu yana sürdürdükleri, gençlerde sağlık okuryazarlığını artırmaya yönelik Gençlere Sağlık projesinde 2012’nin ilk eğitimi 3-4 Mart tarihlerinde Eskişehir’de, ikinci ve üçüncü eğitimi 10-11 Mart tarihlerinde Muğla ve Sivas, Gemerek’te yapıldı. Gençlere Sağlık projesiyle sağlık konusunda bilgili ve çevresini eğiten gençler yetiştirmek hedefleniyor. Proje 2005 yılından bu yana doğrudan 2300, dolaylı olarak 23 bin kişinin hayatına dokundu.

21 Mart 2012, İstanbul - Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Pfizer Türkiye’nin işbirliğinde hayata geçirilen “Gençlere Sağlık” Projesi kapsamında, gençlere farklı konularda bilgi ve beceriler kazandırılıyor. Projede verilen eğitimler Halk Sağlığı ve Aile Hekimliği alanında uzman doktorlar tarafından hazırlanarak uygulanıyor. “Akran eğitimi” modelini temel alan projede gençler, temel sağlık konularını içeren eğitimlere katılıyorlar. Ardından öğrendikleri bilgileri gruplar halinde uygulamalı, katılımı teşvik eden ve eğlenceli yöntemler kullanarak başka gençlere aktarıyorlar.

3-4 Mart tarihlerinde Eskişehir’deki Odunpazarı Deneyimsel Eğitim Merkezi’nde verilen Gençlere Sağlık eğitiminden Osmangazi ve Anadolu Üniversitesi’nde okuyan Toplum Gönüllüsü gençlerden oluşan 20 kişilik bir grup yararlandı. 10-11 Mart tarihlerinde Muğla Konakaltı Kültür Merkezi’nde verilen eğitimden Muğla Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin desteklediği üniversite öğrencilerinden oluşan 15 kişilik bir grup yararlandı. Aynı tarihte Sivas’ta Cumhuriyet Üniversitesi Gemerek Meslek Yüksek Okulu’nda verilen eğitime ise Cumhuriyet Üniversitesi Gemerek Meslek Yüksek Okulu’nda okuyan öğrencilerden oluşan 45 kişilik bir grup katıldı.

Bu eğitimlerle birlikte, 2012 yılı itibariyle çevrelerinde birer sağlık gönüllüsü olarak konumlanan gençlerin sayısı 2300’ü aştı. Gençlerin edindikleri bilgileri çevrelerine aktarmalarını temel alan proje, bu gençler vasıtasıyla 23 bin kişinin temel sağlık bilgilerine ulaşmasını sağladı. 2012 itibariyle altı yılın sonunda 38 farklı ilde 126 eğitim gerçekleşmiş oldu.

Eğitimli, bilinçli ve her konuda çevresine örnek olabilen gençler yetiştiren toplumların gelecekte söz sahibi olacağı düşüncesinden yola çıkarak geliştirilen proje ile ülke çapında 17-25 yaş arasındaki gençler hedefleniyor. 12-17 yaş grubundaki gençlere de ağabey-abla modeli çerçevesinde Gençlere Sağlık eğitimleri veriliyor. 2011’de projenin hedef kitlesi, üniversite öğrencilerden cezaevlerinde, yetiştirme yurtlarında kalan gençlere, ilköğretim ikinci basamak öğrencilerine kadar genişledi. Dezavantajlı genç gruplara da kurumların izin verebildiği süreler dahilinde ihtiyaca yönelik olarak seçilen modüller aktarılıyor.

Pfizer Türkiye, 2005 yılından beri gençlerde sağlık okuryazarlığını artırmaya yönelik Gençlere Sağlık projesini Toplum Gönüllüleri Vakfı’yla (TOG) birlikte yürütüyor. Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın gönüllü eğitmenleri tarafından uygulanan eğitim modülleri sağlık, hijyen, beslenme, bağımlılık, kazalardan korunma, ilaç kullanımı, sağlık hakkı ve daha pek çok konu başlığı hakkında bilgileri içeriyor. İstanbul’dan Van’a, Edirne’den Mardin’e, Samsun’dan Muğla’ya kadar Türkiye’nin dört bir yanına uzanan proje kapsamında, temel sağlık bilgilerini hayatına uygulayan ve çevresiyle bunları paylaşabilen gençler yetiştirmek hedefleniyor. Ayrıca Facebook’ta Gençlere Sağlık projesinin sayfası http://www.facebook.com/gencleresaglik güncel tutuluyor.

Pfizer Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Yasemin Ayginin ise projenin ileriki dönemlerde de süreceğini ifade ederek şunları ekledi: “Pfizer, sağlık hakkının en başta gelen ve en temel insan hakkı olduğuna inanmaktadır. Sağlığa ulaşmanın, kaliteli yaşamanın ve toplum içinde sağlık kavramının yerleşmesi için davranışları değiştirmenin önemini görmek sağlık okuryazarlığının temelini oluşturmaktadır. Sağlıklı bir toplum oluşturarak bedensel ve ruhsal sağlığımızı korumak için bu konularda bilgi sahibi olan gençlerin yetiştirilmesi gerekmektedir. Toplum Gönüllüleri Vakfı ile hayata geçirdiğimiz ‘Gençlere Sağlık’ sosyal sorumluluk projemizin bu alandaki ilk, en geniş kapsamlı ve en önemlisi uzun dönemli çalışma olmasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Pfizer olarak, Gençlere Sağlık projesi ile daha sağlıklı bir toplum oluşturmak için öncelikle temel sağlık konularında bilinçli bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz.”

Pfizer Türkiye, ülkemizde faaliyette bulunduğu 50 yılı aşkın süredir toplumsal duyarlılık ve sosyal sorumluluk alanında gerçekleştirdiği faaliyetlerle dikkat çekiyor. Toplum Gönüllüleri Vakfı, gerçekleştirdiği eğitim çalışmaları ve sosyal sorumluluk faaliyetleri ile uzun yıllardır gençlerimizi sosyal sorumluluk sahibi, insan haklarına saygılı, özgüvenli bireyler olmaları konusunda destekliyor.

Kullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası Partners Bize Ulaşınİlgili LinklerBilgi Toplumu Hizmetleri Grant Seekers Media Gizlilik PolitikasıÇerez PolitikasıPfizer Worldwide Business to Business Web Sitesi Sorumlusu: Özgür Eryiğit
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Sitemizin ürünler bölümü sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize Bize Ulaşın linkinden iletebilirsiniz.

©2023 Pfizer Türkiye, Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Levent 199, No:199, İç Kapı No: 106, Kat: 26, 34394, Levent, Şişli / İstanbul - Türkiye
Tel: 0212 310 70 00 • Faks: 0212 310 70 50