Bize UlaşınBize UlaşınKullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası
BaşlangıçAmacımızHakkimizdaBasın BültenleriPfizer ile Hacettepe Üniversitesi ilaçta Ar-Ge çalışmaları için stratejik işbirliği yapacak
Pfizer ile Hacettepe Üniversitesi ilaçta Ar-Ge çalışmaları için stratejik işbirliği yapacak

Pfizer ve Hacettepe Üniversitesi arasında ilaç Ar-Ge’sine yönelik stratejik işbirliği sürecini başlatacak “Kilit Stratejik Merkez” anlaşması imzalandı.

Pfizer’in tüm dünyada yürütmekte olduğu çok sayıda ilaç Ar-Ge projesine katkı sağlayan Hacettepe Üniversitesi, Kilit Stratejik Merkez anlaşması ile öncelikli bir konuma ve global düzeyde Ar-Ge çekim merkezlerinden birisi olma imkanına sahip olabilecek. Stratejik işbirliği ile, Türkiye’nin bilim ve teknolojiyi sağlık hizmeti ile buluşturan en önemli kurumlarından biri olan Hacettepe Üniversitesi ile dünyanın en çok Ar-Ge yatırımı yapan ilaç şirketi olan Pfizer’in bilimsel birikiminin birbirine yakınlaştırılması hedefleniyor.

7.9 milyar dolar ile dünyanın en çok Ar-Ge yatırımı yapan ilaç şirketi olan Pfizer, Hacettepe Üniversitesi ile ‘Kilit Stratejik Merkez’ anlaşması imzaladı. Anlaşma 4 Mart 2009 Çarşamba günü Hacettepe Üniversitesi’nde düzenlenen törenle Rektör Prof.Dr.Uğur Erdener ve Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan tarafından imzalandı. Türkiye’de bir ilk olan bu işbirliğinin, ilaç Ar-Ge’si alanında kapsamlı bir dönüşümün başlangıcı olacağı ve Türkiye’nin global bir oyuncu olması yönünde önemli bir adım olduğu vurgulandı.

Bu işbirliği ile Pfizer’in tüm dünyadaki Ar-Ge çalışmalarının yürütüldüğü stratejik merkezlerden biri haline gelen Hacettepe Üniversitesi, Pfizer’in 150 yıllık birikiminden yararlanma olanağına sahip olacak.

Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan anlaşmayı “doğum” olarak niteledi.

Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan anlaşmayı “doğum” olarak niteledi ve Türkiye’nin ilaç araştırmaları alanındaki ağırlığını artırması açısından kritik bir adımın gerçekleştiğini vurguladı.

Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan ilaçta Ar-Ge çalışmalarının, yeni tedaviler keşfederek insan sağlığına hizmet etmenin yanı sıra, yarattığı yüksek katma değer nedeniyle birçok ülkenin kalkınma planlarında öncelikli rol aldığını belirtti.

Memecan, imza töreninde yaptığı konuşmada işbirliğini şu şekilde değerlendirdi: “Dünyanın en yenilikçi ve katma değeri yüksek sektörlerinde rekabet edebilen ve kazanabilen bir Türkiye için, ülkemizde Ar-Ge ve inovasyon ortamının geliştirilmesi, buna uygun yatırım ikliminin oluşturulması çok önemlidir. Alanında lider konumdaki Hacettepe Üniversitesi’nin Pfizer’in dünyada sayılı Kilit Stratejik Merkezlerinden biri haline gelmesi, öncelikle Türk, ardından da Pfizer’li olarak bizi çok gururlandırıyor. Önümüzdeki dönemde her iki kurum arasında Ar-Ge ve inovasyona dönük bilimsel işbirliği sürecini pekiştirecek, yetkinliklerimizi birleştirecek başka açılımlar da yaratmanın arayışı içinde olacağız. Bugün Hacettepe Üniversitesi ile başlattığımız bu süreci zaman içinde diğer üniversitelerimizin de dahil olacağı çok yönlü bir işbirliği ortamına dönüştürmeye gayret göstereceğiz.”

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener, Pfizer ile imza atılan işbirliği anlaşması ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Türk bilim dünyasında öncü bir rol üstlenen ve her zaman daha ileriyi hedefleyen Hacettepe Üniversitesi’nin bilim insanlarını Pfizer’in ilaç araştırması alanındaki birikimi ile buluşturmanın önemine inanıyoruz. Her iki kurum da kendi kulvarlarında lider konumlardadır. Bu işbirliğini hem Üniversitemize hem de Pfizer’e değer katacak önemli bir başlangıç olarak görüyoruz. Bugün imzalanan bu işbirliği anlaşmasının geri planında yıllardır her iki kurumun birlikte çalışması ile oluşturulan kültür, karşılıklı deneyim ve güvenin önemli bir rolü var. Bu sürece katkısı olan tüm arkadaşlarımı kutluyorum.”

Kilit Stratejik Merkez anlaşması ile bilim dünyası ile sektörün bilgi birikiminin buluşturulması hedefleniyor.

Kilit Stratejik Merkez anlaşması, performans yönetimi ve kalite ölçümleme gibi konularda işbirliği yaptığı birimin gelişimine katkı sağlarken, dünyanın diğer bölgelerinde yapılmış Ar-Ge çalışmalarından edinilmiş deneyimlerin ve başarılı uygulamaların paylaşılmasına olanak veriyor. Üniversitelerdeki bilim adamları ile Pfizer’in Ar-Ge birikimini birleştirirken, bilim dünyası ve endüstri arasında sinerji yaratıyor.

Pfizer Türkiye
Pfizer insanların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi amacı ile bilimsel araştırmalar yaparak yenilikçi sağlık ürünleri keşfeden, geliştiren ve 150 ülkede tıbbın hizmetine sunan bir kuruluştur. 1957 senesinden beri Türkiye’de üretim ve tıbbi tanıtım faaliyetleri yürüten Pfizer, yarım asrı aşkın süredir hayata geçirdiği bilimsel ve eğitsel programlar, sürdürdüğü klinik araştırmalar ve verdiği burslar ile tıp biliminin gelişmesine sürekli katkıda bulunmakta ve daha sağlıklı bir Türkiye için çalışmaktadır.

Kullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası Partners Bize Ulaşınİlgili LinklerBilgi Toplumu Hizmetleri Grant Seekers Media Gizlilik PolitikasıÇerez PolitikasıPfizer Worldwide Business to Business Web Sitesi Sorumlusu: Özgür Eryiğit
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Sitemizin ürünler bölümü sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize Bize Ulaşın linkinden iletebilirsiniz.

©2023 Pfizer Türkiye, Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Levent 199, No:199, İç Kapı No: 106, Kat: 26, 34394, Levent, Şişli / İstanbul - Türkiye
Tel: 0212 310 70 00 • Faks: 0212 310 70 50