Bize UlaşınBize UlaşınKullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası
BaşlangıçAmacımızHakkimizdaBasın BültenleriPfizer Global Ar-Ge Üst Düzey Yöneticileri, Hacettepeli 100 Türk bilim insanı ile buluştu
Pfizer Global Ar-Ge Üst Düzey Yöneticileri, Hacettepeli 100 Türk bilim insanı ile buluştu

Pfizer Global Ar-Ge Merkezinden bilim insanları ve üst düzey yöneticileri, çalışma prensiplerini paylaşmak ve Türk bilim insanlarıyla tanışmak için Hacettepe Üniversitesi’ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Pfizer-Hacettepe İşbirliği Yürütme Kurulunun attığı ilk somut adımlardan biri olan bu toplantı, iki kurumun bilim insanlarının bir araya gelerek ortak geliştirebilecekleri projelerini görüştükleri ilk platformu oluşturdu. Pfizer’in dünyadaki toplam 6 Ar-Ge Merkezi’nin başındaki 2 yöneticisi de buluşma için Türkiye’deydi.

9 Mart 2010, Ankara - Türkiye’nin önde gelen bilim kurumlarından Hacettepe Üniversitesi ile Pfizer’in 2009 yılında hayata geçirdikleri stratejik işbirliği ilk meyvelerini vermeye başladı. 26 Ocak 2010’da Hacettepe Üniversitesi Teknokent’inde Pfizer Ar-Ge Ofisi açılışını takiben, Hacettepe Üniversitesi ve Pfizer arasında ilaç geliştirmesine yönelik işbirliği protokolü imzalandı ve aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi, Pfizer Dünya Ar-Ge Bölümü ve Pfizer Türkiye yetkililerinden oluşan 10 kişilik bir Yürütme Kurulu oluşturuldu.

Yürütme Kurulu kararları kapsamında Pfizer Global Ar-Ge Merkezinden gelen üst düzey yetkililer, 100’e yakın Hacettepeli bilim insanın katılımıyla Hacettepe Üniversitesi’ne ilk buluşmalarını gerçekleştirdiler. Dünyanın ilaçta en büyük Ar-Ge yatırımını yapan Pfizer’in, 6 Global Ar-Ge merkezinin başındaki 2 yöneticinin de bulunduğu toplantıda iki kurumun işbirliğinin somut adımları atılmaya başlandı.

Yerli-yabancı bilim insanlarının Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’ndeki buluşmaları, Türkiye’deki yeni ilaç keşfi alanında yürütülen çalışmaların desteklenmesi ve ülkemizde ilaç araştırma-geliştirme faaliyetlerinin nitelik ve nicelik açısından derinleştirilmesi açısından büyük önem taşıyor.

Pfizer Global Ar-Ge Merkezi yöneticilerinin şirketin Ar-Ge vizyonu, hedefleri ve stratejileri hakkında bilgi verdiği buluşmada, ilaç dünyasında mevcut ve gelişen teknolojilerin rolü de masaya yatırıldı.

Kişiye yönelik ilaçta mevcut durum ve gelecek senaryolarının konuşulduğu buluşmada, Hacettepeli bilim insanları da yürütmekte oldukları çalışmalar hakkında sunumlar gerçekleştirdiler.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Türk bilim dünyasında öncü bir rol üstlenen ve her zaman daha ileriyi hedefleyen Hacettepe Üniversitesi’nin bilim insanlarını, Pfizer’in ilaç araştırması alanındaki deneyimli üst düzey yöneticileri ve bilim insanları ile buluşturmanın ve onlara global bilim dünyasının kapılarını açmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Türk bilim dünyasında öncü bir rol üstlenen ve her zaman daha ileriyi hedefleyen Hacettepe Üniversitesi’nin bilim insanlarını, Pfizer’in ilaç araştırması alanındaki deneyimli üst düzey yöneticileri ve bilim insanları ile buluşturmanın ve onlara global bilim dünyasının kapılarını açmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Hacettepe Rek. Yrd. Teknokent A.Ş. Yön Kur Bşk, Yürütme Kurulu Eşbaşkanı Prof. Dr. Selçuk Geçim ise üniversite ve sanayi arasındaki işbirliğini geliştirmenin önemine vurgu yaparak, “Her ikisi de çalışmalarına 1957’de başlamış, işbirliği ve yenilikçilik nosyonlarını kurumsal değerleri kabul eden iki öncü organizasyonun bir araya geldiği , heyecan verici ve uzun soluklu bir işbirliğinin somut adımlarını atmaya başladık. Üniversite-sanayii işbirliğine örnek oluşturan bu işbirliği sayesinde, üniversitemizdeki akademik birikimi ve araştırma sonuçlarını ekonomik değere dönüştürme fırsatı bulacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.
Hacettepe Üniversitesi ile hayata geçirdikleri işbirliğinin Türk bilim dünyasının uluslararası alandaki başarılarını daha da ileriye taşıyacağını belirten Pfizer Türkiye Genel Müdür Yardımcısı ve Yürütme Kurulu Koordinatörü Dr. Hüseyin Demircan şunları söyledi: “Bu işbirliği kapsamında, Pfizer ile karşılıklı olarak ilgi alanlarının örtüştüğü konularda yeni öneriler değerlendirilecek ve ilaç keşfine yönelik projeler her iki tarafın da ilgisini çekmesi halinde Pfizer Ar-Ge ofisi aracılığıyla küresel Ar-Ge çalışmalarına dahil edilecek. Bu projeleri desteklemek için bilgi transferi, alt yapı iyileştirmeleri ve bilimsel araştırmaların teşviki konularında projeler planlıyoruz. Pfizer’in 6 Global Ar-Ge merkezinin başındaki 2 yöneticinin bugün burada bulunması, Pfizer’in Türk bilim insanlarına duyduğu güvenin ve bu konuda ki kararlığının göstergesidir” dedi.

Kullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası Partners Bize Ulaşınİlgili LinklerBilgi Toplumu Hizmetleri Grant Seekers Media Gizlilik PolitikasıÇerez PolitikasıPfizer Worldwide Business to Business Web Sitesi Sorumlusu: Özgür Eryiğit
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Sitemizin ürünler bölümü sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize Bize Ulaşın linkinden iletebilirsiniz.

©2023 Pfizer Türkiye, Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Levent 199, No:199, İç Kapı No: 106, Kat: 26, 34394, Levent, Şişli / İstanbul - Türkiye
Tel: 0212 310 70 00 • Faks: 0212 310 70 50