Bize UlaşınBize UlaşınKullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası
BaşlangıçAmacımızHakkimizdaBasın Bültenleri“Can Damlası” projesi kök hücre bağışı bekleyenlere umut oluyor
“Can Damlası” projesi kök hücre bağışı bekleyenlere umut oluyor

Kök hücre bağışıyla ilgili doğru bilgileri topluma aktarmak için T.C. Sağlık Bakanlığı ve TÜRKÖK desteğiyle ve Pfizer Türkiye’nin, karşılıksız ve koşulsuz katkılarıyla hayata geçirilen Can Damlası kök hücre bağışı farkındalık projesi, toplumumuzda kök hücre bağışıyla ilgili yanlış bilinenleri ortadan kaldırmayı ve doğru bilgilerin sosyal medya aracılığıyla yayılmasını amaçlıyor.

Proje kapsamında hayata geçirilen “Elini Uzat Can Damlası Ol” isimli dijital video aracılığıyla, insanların daha bilinçli bağışçılar haline gelmeleri ve toplam 3,5 milyon kişinin kök hücre bağışı hakkında bilgilendirilmesi hedefleniyor. Proje detaylarına www.candamlasi.com adresinden ve #EliniUzatCanDamlasıOl etiketiyle ulaşılabiliyor.

Can Damlası projesi kapsamında hayata geçirilen “Elini Uzat Can Damlası Ol” videosu aracılığıyla ise, insanların kök hücre bağışıyla ilgili doğru bilgileri edinmesine ve bu sayede daha bilinçli bağışçılar haline gelmelerine destek olunması hedefleniyor. Mart ayı süresince sosyal medya üzerinden devam edecek projeyle 4 milyon kişinin kök hücre bağışı hakkında bilgilendirilmesi planlanıyor.

Kök hücre bağışı nedir?

Kök hücreleri, kemik iliğinde üretilir ve zamanla olgun kan hücrelerine dönüşür. Bunlar tüm kan hücrelerinin öncü hücreleridir4,5. Kök hücreler devamlı olarak kendini yenileyebilme özelliğine sahip olduğu için bağış işleminden sonra bağışçının kök hücreleri belirli bir sürede tekrar eski sayısına ulaşır4. Nakil amacıyla kullanılan kök hücreler üç kaynaktan elde edilir: Kemik iliği, kan veya göbek kordonu4. Kök hücre nakli bazı kan hastalıkları ve kemik iliği yetmezliği ile doğumsal kan hastalıklarının tedavisinde başvurulan yöntemlerden biridir4. Kök hücre bağışladıktan sonra yan etki yaşama olasılığı düşüktür ve bu etkiler de 1-3 hafta içinde kaybolur4.

Kök hücre bağışçısı olmak için:

Türkiye’de, başta lösemi hastaları olmak üzere kök hücre bağışı bekleyen binlerce insan var1,2. Fakat toplum genelinde, kök hücre bağışı konusundaki yanlış bilgiler, bu konuda yersiz korkuların oluşmasına ve ihtiyaç duyulan sayıda bağışçıya ulaşılamamasına neden oluyor3. Buradan hareketle kök hücre bağışıyla ilgili doğru bilgileri yaymak için işbirliği yapan T.C. Sağlık Bakanlığı ve TÜRKÖK, Can Damlası isimli kök hücre bağışı farkındalık projesini başlattı. Pfizer Türkiye’nin de karşılıksız ve koşulsuz olarak desteklediği bu proje sayesinde, toplumda kök hücre bağışıyla ilgili yanlış bilinenlerin ortadan kaldırılması ve doğruların sosyal medya aracılığıyla yayılması amaçlanıyor.

Can Damlası Projesi Künye:

Projeye karşılıksız ve koşulsuz katkı sağlayan: Pfizer Türkiye
Proje destekçileri: Sağlık Bakanlığı ve TÜRKÖK
Pfizer Temsilcileri: Nilay Süoğlu, Berkay Sağlam, Birkan Aver
Seslendirmen: Çetin Tekindor
PR Ajansı: Marjinal Porter Novelli
Reklam Ajansı: Tazefikir
               Kreatif Ajans Başkanı: Çağlar Gözüaçık
               Ajans Başkan Yardımcısı, Dijital İnovasyon: Murat Koçuk
               Kreatif Ekip: Güven Haktanır, Kerem Önuçak, Sadık Sakin, Alican Şengül, Zeynep Şengül
               Müşteri İlişkileri Ekibi: Aysun Tümok, Çağrı Pişkinoğlu
               Medikal Direktör: İbrahim Akbulut
               Dijital Art Direktör: Korhan Genişyürek
               Dijital Proje Yöneticisi: Gürsan Bakır
               Sosyal Medya Ekip Lideri: Ali Çulha
               Ajans Prodüktörü: Kübra Eke
               Kurgu Yönetmeni: Erkan Ketenci

Kaynaklar:

  1. E. Tekgunduz et al. Transfus Apher Sci. 2016 Feb; 54(1):53-9list item here

  2. https://turkok.saglik.gov.tr/TR%2C19955/tanitim.html (Erişim Tarihi 28.01.2019)

  3. Alper Bulut, Türkiye Biyoetik Dergisi 2016, Vol. 3, No. 1, 36-40

  4. http://www.kanver.org/sayfa/kan-hizmetleri/kok-hucre-bagisi/53. (Erişim Tarihi 21.01.2019)

  5. https://www.losemilenfomamiyelom.org/yazdir?DD009E9B316D57834B966429D71DD3CC.
    (Erişim Tarihi 21.01.2019)

  6. http://turkok.saglik.gov.tr/TR,32810/bagis.html (Erişim Tarihi 28.01.2019)

Kullanım KoşullarıAydınlatma MetniSite Haritası Partners Bize Ulaşınİlgili LinklerBilgi Toplumu Hizmetleri Grant Seekers Media Gizlilik PolitikasıÇerez PolitikasıPfizer Worldwide Business to Business Web Sitesi Sorumlusu: Özgür Eryiğit
Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Sitemizin ürünler bölümü sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize Bize Ulaşın linkinden iletebilirsiniz.

©2023 Pfizer Türkiye, Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Levent 199, No:199, İç Kapı No: 106, Kat: 26, 34394, Levent, Şişli / İstanbul - Türkiye
Tel: 0212 310 70 00 • Faks: 0212 310 70 50