Skip directly to content

Türk Halkı Glokom’a göz yummadı!

Glokom (Göz Tansiyonu), körlüğe neden olan ikinci en önemli neden olarak tüm dünyada önemini koruyor.

Halk arasında “göz tansiyonu” olarak bilinen glokom hastalığı, dünyada yaşanan körlüklerin %13,5’inin nedenini oluşturuyor. Türk Oftalmoloji Derneği; Pfizer Türkiye, MSD Türkiye, Optronik Optik ve Elektronik Cihazlar, Abdi İbrahim ve Alcon firmalarının katkılarıyla Türkiye’nin göz sağlığı için yola çıktı.

5 Kasım 2009’da ‘Glokom’a Göz Yummayın TIR’ı ile yola çıktı. Sağlık ekibi,  9 Ocak 2010 tarihine kadar 15 ilde 16 noktada yaklaşık 6.000 kişinin ücretsiz göz taramasını başarıyla gerçekleştirdi. Ayrıca her ilde, glokom hastalığında erken teşhisin önemi konusunda halkı bilinçlendirmeye yönelik toplantılar düzenlendi.

Proje kapsamında ilk toplantı ve glokom taraması, aynı zamanda ilk durak olan İstanbul’dan başladı. 5-8 Kasım arası Taksim meydanında tarama yapan TIR, ardından sırayla Antalya, Konya, Kayseri, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon, Samsun, Ankara, Aydın, İzmir, Bursa ve İzmit’i ziyaret ederek tekrar İstanbul Pendik’e dönerek taramalarını sonuçlandırdı.

9 Ocak 2009, İstanbul - Erken teşhisle büyük oranda önlenebilmesine rağmen, dünya üzerinde görme kaybına yol açan en önemli ikinci neden olan glokom, halk arasındaki adıyla göz tansiyonu hastalığı için Türk Oftalmoloji Derneği harekete geçti.

Pfizer Türkiye, MSD Türkiye, Optronik Optik ve Elektronik Cihazlar, Abdi İbrahim ve Alcon firmalarının katkılarıyla halkın glokom hakkında bilgilendirilmesine yönelik hayata geçirilen Glokom’a göz yummayın! kampanyası 5 Kasım 2009 Perşembe günü Taksim’de gerçekleştirilen basın toplantısı ile başladı.

Kampanya boyunca, dünya üzerinde ikinci sırada yer alan ve önlenebilir körlük nedeninden biri olan glokom hastalığına (göz tansiyonuna bağlı hastalık) dikkat çekmeyi ve toplumun bilgilendirilmesini hedeflediklerini belirten Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik, TIR’ın güzergahındaki 15 ilde yaklaşık 6.000 kişinin ücretsiz göz taramasının gerçekleştirildiğini ve yapılan bilgilendirme toplantıları ile hastalığın ve tehlikelerin anlatıldığını söyledi.

Prof. Dr. Tamçelik glokom hastalığı ile ilgili önemli noktalara değinerek, “Göz doktoru tarafından yapılacak düzenli kontrol ve muayeneler glokomun saptanmasında en iyi yoldur.

Göz doktorunuz tarafından yapılan erken teşhis ve tedavi, glokomun yol açabileceği körlükten koruyacaktır” dedi. Tamçelik, glokomun tam olarak iyileştirilemeyeceğine ancak düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabileceğine değinerek, tedavi seçeneklerini ilaç ve cerrahi tedavi olduğunu söyledi.

Bugüne dek glokom ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarına da değinen Prof. Dr. Tamçelik, “Araştırma sonuçları, kişilerin bu kadar önemli bir hastalığı bilme oranının çok düşük olduğunu göstermektedir. Glokom hastalarının bile kendi hastalıkları, tedavisi ve olası riskleri konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığını görüyoruz. Bizleri kaygılandıran bir diğer nokta ise daha yüksek risk altındaki kişilerin nerede ise yarısının kontrol için en az yılda bir kez bile doktora gitmediği gerçeğidir. Burada önemli olan nokta hastaların gerekli tedaviyi almazlarsa kör olacaklarını bilmemeleridir” diyerek, glokomda erken teşhis ve tedavinin önemine dikkat çekti.

Son Durağı Pendik Atatürk Meydanı oldu!

15 ili dolaşan Glokom’a Göz Yummayın TIR’ı, 5-8 Kasım tarihleri arasında Taksim Meydanında kalktı. Ücretsiz olarak göz muayenesi yapılan ve göz tansiyonu ölçülen ziyaretçiler aynı zamanda glokom hakkında bilgilendirildi. TIR İstanbul’un ardından Antalya, Konya, Kayseri, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon, Samsun, Ankara, Aydın, İzmir, Bursa ve İzmit illerine uğradı. TIR’ın son durağı ise İstanbul Pendik oldu.

Glokom’a Göz Yummayın TIR’ı ne zaman nerede tarama yaptı?

5-6-7-8 Kasım İstanbul Avrupa Yakası
10-11-12-13 Kasım Antalya
15-16 Kasım Konya
18-19-20 Kasım Kayseri
21-22-23 Kasım Adana
24-25 Kasım Gaziantep
1-2 Aralık Diyarbakır
4-5 Aralık Erzurum
7-8 Aralık Trabzon
10-11 Aralık Samsun
13-14-15-16 Aralık Ankara
18-19 Aralık Aydın
20-21-22-23 Aralık İzmir
25-26-27 Aralık Bursa
29-30 Aralık İzmit
6-7-8-9 Ocak İstanbul Anadolu yakası

Glokom Nedir?

Halk arasında “göz tansiyonu” olarak bilinen glokom hastalığı, dünyadaki körlüklerin %13.5’ini oluşturmaktadır ve en sık görülen ikinci körlük nedenidir.

Glokom halk arasında göz içi basıncının (göz tansiyonu) yükselmesi olarak bilinmesine karşın aslında göz tansiyonuna bağlı olarak gelişen, görme sinirinin hasarı ve görme hücrelerinin kaybı ile sonuçlanan bir hastalıktır. Hastalık tedavi edilmezse körlükle sonuçlanır. Oldukça sinsi seyreden bir hastalık olması erken teşhiste geç kalınmasına neden olabilmektedir. Göz içi basıncı normalden yüksek olan insanlar (göz tansiyonu olanlar) glokom hastalığı riski altındadır. Glokom her yaşta karşımıza çıkan bir hastalık olmasına karşın olguların %75’i 65 yaşın üzerindedir. Her 10.000 kişiden 4’ünde görülür. Bu oran yaş ilerledikçe artar; 40 yaşın üzerinde görülme olasılığı %2’dir. Diğer önemli risk faktörleri ise aile öyküsü, şeker hastalığı, göz yaralanmaları, miyop, hipertansiyon, retina hastalıkları ve diğer hastalıklardır.