Skip directly to content

Yaşam İçin Çalışmanın Mutluluğu

Bu yüzyılın başında 80 yaşın üzerindeki nüfus 14 milyon iken, 2050 yılında 400 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.* Yaşam beklentisinin artmasının altındaki en büyük nedenlerden biri tabii ki ilaç sektöründeki gelişim. İlaç sektörü global olarak telekomunikasyon ve teknolojinin üzerinde bir ar-ge yatırımı yapıyor.

Pfizer olarak biz de bu sebeple yıllara daha fazla yaşam, yaşamlara daha fazla yıl katmak için çalışıyoruz. Global olarak Ar-Ge’ye yılda 7 milyar dolar yatırım yapıyoruz. Pfizer 400’e yakın klinik araştırması ile halihazırda bir çok hastalıkta tedavi sağlamayı amaçlıyor. Bunun için dünya çapında 9 büyük Ar-Ge merkezinde, 10.000’e yakın bilim insanı her gün yeni tedaviler ve çözümler bulmak için uğraşıyor.

Yenilikçi ürünler açısından ilaç sektörünün en büyük şirketi olan Pfizer, 15 farklı tedavi alanına yayılan ve henüz çare bulunmamış çok geniş kapsamlı hastalıklara odaklanmaktadır. Pfizer, sektördeki diğer şirketlere kıyasla çok daha fazla sayıda tedavi alanında yeni ürünlerin araştırılması ve geliştirilmesi için yatırım yapmaktadır.

Bugün Türkiye’de 300’e yakın ürünümüz ile yaşam için çalışıyoruz. Peki bu ne anlama geliyor?

  • Bağımlılık genel bir problemdir. Sigara bağımlılığı olan dünyada yaklaşık 1 milyar kişi, Türkiye’de ise 21 milyon kişi vardır. 2008’den bu yana Türkiye’de 850.000 kişinin bu bağımlılıktan kurtulması için destek olduk.
  • Türkiye’de 7-8 yaş arası 140.000 çocuk olması gereken boydan çok daha kısa olabilirdi. Bu çocukların 1.800’ü tedavi edilerek boylarının toplam 288 m uzamasını sağladık.
  • Türkiye’de yılda 1,2 milyon bebek doğuyor. Maalesef günümüzde bile bunların 14.800’ ü çeşitli hastalıklar sebebi ile yaşama veda ediyor. Ne mutlu ki bize aşımız sayesinde yılda 7.033 bebeğin hayatı kurtuluyor.

Topluma Saygı, Pfizer’in Vazgeçilmez Bir Şirket Değeridir

Toplumsal duyarlılık ve sosyal sorumluluk Pfizer’in vazgeçilmez bir değeri ve geleneğidir. Pfizer kendisini faaliyet gösterdiği ülkenin ve içinde yaşadığı toplumun ayrılmaz bir parçası ve katılımcı üyesi olarak görür. Bu anlamda da toplumun ihtiyaçlarına her zaman duyarlıdır. Yaşamın daha iyiye gitmesi Pfizer için önemlidir ve Pfizer buna katkıda bulunmak için çalışır.

1957’den beri de Türkiye’de faaliyet gösteren Pfizer Türkiye, kurumsal sosyal sorumluluk bilincinin temel değerlerinden biri olan “topluma saygı” ilkesi doğrultusunda yarım asrı aşkın süredir toplumsal projelere imza atmaktadır. Pfizer Türkiye, eğitim ve sağlık odaklı sosyal sorumluluk projeleri kapsamında sadece son 10 yıl içinde bir çok eğitim ve sağlık kurumuna nakdi katkı ve ilaç desteği sağlamış; hayata geçirdiği projelerle 80.000’den fazla kişinin hayatına dokunmuştur.

Pfizer Türkiye yürüttüğü projelerde, aralarında TEGV, TEV, TOG, TOÇEV, Bir Dilek Tut ve AKUT’un da bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmaktadır. Çalışmaları detaylı bir şekilde görmek için tıklayınız.

Pfizer Çalışanlarının Katkılarını da Destekliyor

Pfizer, “Birebir Destekleme Sistemi” uygulayarak çalışanların topluma yaptığı bireysel katkıları destekler. Bu yöntemle hem yapılan yardım miktarının hem de şirket için sosyal sorumluluk bilincinin artması sağlanmış olur.

Ref: (*) http://ourworldindata.org/data/population-growth-vital-statistics/life-expectancy/