Skip directly to content

Keyifli ve Esnek Bir İş Ortamı

Pflex: Esnek Çalışma Uygulamaları

Önde gelen iş veren olma misyonuyla Pfizer’de keyifli ve esnek bir çalışma ortamı yaratmayı amaçlıyor, her sene bu doğrultuda farklı uygulamaları hayata geçiriyoruz. Tüm bunları da ‘Pflex’ markası altında gerçekleştiriyoruz. Pflex’de neler mi var?

  • Doğum Günü İzni
  • Mutfak: Kişiye özel tasarladığımız ve bir esnek yan hak programı olan Pfizer Mutfak ile tüm beyaz yakalı çalışanlarımıza, kendilerine sunulan yan hakları mevcut yan hak bütçeleri içinde kalmak kaydıyla kendi istek ve ihtiyaçlarına göre esnetme/çeşitlendirme ve Mutfak’ın sunduğu esnek yan haklar uygulamalarından yararlanma fırsatı tanıyoruz.

İşte Mutfak’tan birkaç eğlenceli video:

 
  • Dilediğin Yer İşyerin: Merkez ofiste başlattığımız bu uygulama ile her Çarşamba “Dilediğin Yer İş Yerin” diyoruz, her hafta Çarşamba günleri dilediğimiz yerden çalışıyoruz.

  • Cuma Günleri ve Yaz Aylarında Esnek Kıyafet & Esnek Çalışma Saatleri
  • Hayalin İçin İzin Senin(Sabbatical): 15 yıl ve üzeri kıdem yılına sahip Pfizer çalışanlarına, kariyerlerine maksimum 3 ay süreyle ara verip, kendilerine, ailelerine, sevdiklerine vakit ayırabilecekleri; kişisel gelişimlerine odaklanıp hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir imkan sağlıyoruz. “Hayalin İçin İzin Senin” uygulamamız ile Pfizer’in uzun yıllar çalışılmak istenen şirket olma misyonuna katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

İşte Hayalin İçin İzin Senin uygulamamızdan ilk faydalanan ve sabbatical’ını bu yıl Miami ve Amerika kıtasında geçiren Pfizer Temel Sağlık Medikal Direktörümüz Dr. Çiğdem Yücel’in izninden birkaç kare:

Vitamin

Vitamin, Pfizerliler’in sosyal aktivite grubudur. Üyelerine “Enerji Vericiler” dediğimiz bu grup, iş arkadaşlarımızla sosyalleşmemizi sağlayan faaliyetler düzenleyerek ve günlük çalışma hayatımıza renk, eğlence ve enerji katan küçük sürprizler planlar.

Bi’ Fikrim Var!

Pfizer Türkiye’de açık iletişimle fikirlerin özgürce ifade edildiği bir ortam oluşturmak için çalışıyoruz. Bunun için daha verimli, daha keyifli bir çalışma ortamı ve daha yenilikçi bir Pfizer için neler yapılabileceğini doğrudan çalışanlarımıza soruyoruz. Pfizerliler, çalışma ortamı ve çalışma uygulamaları hakkındaki yaratıcı fikirlerini intranet ana sayfadaki Bi Fikrim Var! sayfasına girerek paylaşabiliyorlar. Şimdiye kadar esnek çalışma saatleri, doğum günlerinde çalışanlara izin verme, şirket genelinde öğlen aralarında müzik yayını yapılması ve sahada kullanılan raporlama sistemleri gibi örnek verebileceğimiz çok çeşitli konuda öneriler aldık ve birçoğunu hayata geçirdik.

Sosyal Kulüpler

Ortak hobilere sahip Pfizerliler’in bir araya geldikleri sosyal kulüplerimiz ile yıl boyunca keyifli aktiviteler yapıyoruz. Pfizer çalışanlarının ilgi duydukları/yetenekli oldukları/birikimlerini paylaşmak istedikleri alanlarda, gönüllü olarak görev alabilecekleri ve katılımcı olabilecekleri; motivasyon, iletişim, takım çalışması, aidiyet duygusu ve paylaşımı artırmaya, iş-özel hayat dengesini kurmaya yardımcı olmak için ihtiyaç duyulan ortamı “Pfizer Sosyal Kulüpleri” çatısı altında oluşturuyoruz. Pfizer’de çalışanlar işe başladıktan sonra kendi hobilerine uygun, ilgilerini çeken Pfizer Sosyal Kulüpleri’nden birine üye olabiliyor ya da kendileri bir kulüp kurabiliyor. Şu anda aktif olarak çalışan kulüplerimizden bazıları aşağıdaki gibi:

  • Pfidos: Kulüp üyeleri yürüyüş ve koşu yarışmalarına katılıyor, ama sadece birinci olmak için değil, koşarken destek de sağlamak için. Bu amaçla Pfidos daha önce, “Adım Adım” ile “İyilik Peşinde Koş” projesi kapsamında Runatolia yarışında AKUT için Pfizerliler’den bağış topladı.
  • Deniz Avcılığı Kulübü: Kulüp üyeleri Ege Bölgesi’nin farklı koylarında balık tutup, bilmeyen ama hevesi olanlara ekip arkadaşlarına balıkçılığı öğretiyor.
  • Yelken Kulübü: Üyeler bir takım oluşturarak yelken yarışlarına katılıyorlar.
  • Spor Ekipleri: Bazıları çalışanlarımızın girişimiyle, bazıları da bir sosyal kulüp olarak kurulan voleybol, masa tenisi ve bowling ekiplerimiz başarıdan başarıya koşarak bizleri gururlandırıyor.

Pfizer, çalışanlarının sosyal faaliyetlerine ön ayak olmanın yanı sıra, kulüplerin koordinasyonunu sağlamakta, kuruluş ve faaliyetler için maddi katkıda da bulunmaktadır.

Lokal İlham Merkezi

Özel olarak tahsis edilen bir odada açılan Lokal İlham Merkezi Pfizerliler’e mesai saatleri içerisinde çalışabilecekleri sessiz bir ortam, zengin bir kütüphane ve mesai saatleri dışında eğlenmeleri için PlayStation ve dart gibi seçenekler sunuyor. 21 farklı kategoride 370 kitap bulunan kütüphaneden istenilen kitap imza karşılığı bir aylığına ödünç alınabiliyor. Ayrıca kütüphaneye kitap bağışlamak da mümkün.