Skip directly to content

Pfizer’in büyüyen pazarları bir Türk’e emanet

Pfizer dünyasında Türkiye’ninyıldızı giderek daha fazla parlıyor…

Büyüyen Pazarlar İş Birimi bünyesinde yer alan Orta ve Doğu Avrupa, Rusya ve Türkiye/İsrail/Caucar Bölgesi’ne (Caucasus & Central Asia Region) Bölge Başkanı olarak atanan Özer Baysal’la birlikte, Pfizer Türkiye’de yetişip yurtdışında önemli görevlere atanan Türk yönetici sayısı 26’ya yükseldi.

Yarım asrı aşkın süredir Türk tıbbının hizmetine sunduğu yenilikçi ürünleriyle toplum sağlığı için çalışan Pfizer Türkiye, uluslararası birikim ve deneyimini ‘daha sağlıklı bir Türkiye’ için seferber ederken, Pfizer Türkiye’de yetişen yöneticiler de yurtdışında önemli görevler üstlenmeye devam ediyor. Özer Baysal da, yeni getirildiği göreviyle bugün 1,6 milyar dolar cirosu ile Pfizer’ın en önemli pazarlarından biri olan Pfizer Büyüyen Pazarlar İş Birimi bünyesindeki Orta ve Doğu Avrupa, Rusya ve Türkiye/İsrail/Caucar Bölgesi’nden sorumlu.

1978 yılında iş hayatına ilk adım attığı yer olan Pfizer Türkiye’yle ilgili başarı hikayelerinin kendisini her zaman son derece gururlandırdığını belirten Baysal, “Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda İsrail/Caucar Bölgesinin yönetimini üstlenmesi ve Büyüyen Pazarlar İş Birimi’nin temel ülkelerinden birisi olarak belirlenmesi, ülkemizin giderek artan öneminin ve Pfizer’in büyümemize verdiği desteğin güzel göstergeleri. Yeniden Türkiye’deki ekip arkadaşlarımla birlikte çalışıyor olmaktan dolayı mutluyum” diyor.

Pfizer’de 26 üst düzey Türk yönetici bulunuyor

50 yıldır Türkiye’nin insan kaynaklarını değerlendiren ve geliştirmeye çalışan Pfizer’in bu bakış açısının bir göstergesi olarak, bugün uluslararası Pfizer’de 26 üst düzey Türk yönetici başarıyla görevlerini sürdürüyor.

Türk yöneticiler, şirket merkezinde pazarlama, bilişim teknolojileri, finans, iletişim, üretim, insan kaynakları gibi çok farklı alanda görev yapıyorlar. Pfizer Türkiye’de yetişen birçok yönetici, Başkan Yardımcısı ve Ülke Müdürü görevinde çalışıyor: Bülent Atlığ (Büyüyen Pazarlar Pfizer Global Üretim Grubu Başkan Yardımcısı), Hakan Atay (Büyüyen Pazarlar, Kardiyovasküler İlaçlar Başkan Yardımcısı), Ahmet Göksun (Gelişmiş Ürünler, Japonya/Kore/Avustralya/Yeni Zelanda Bölge Başkanı), Ahmet Genel (Pfizer Malezya Genel Müdürü) ve Ahmet Esen (Pfizer Çin Genel Müdürü).

Pfizer’den Türkiye’de Üretim ve İhracat

Pfizer Türkiye, kurulduğu 1957 yılından bu yana Türkiye için katma değer yaratırken, 1.400’ün üzerinde çalışanı ile ilaçlarını ülkemizdeki tesislerde üretiyor ve ihracat yaparak ülke ekonomisinin gelişimine katkıda bulunuyor.

Türk tıbbına sunduğu ürünlerin %83’ünü Türkiye’de üreten Pfizer Türkiye, üretiminin %11’ini AB ülkelerinin de bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi, Orta Doğu ve Uzakdoğu’da olmak üzere toplam 22 ülkeye ihraç ediyor.

Pfizer Türkiye, ülkemize yaptığı 14 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımıyla Merkezi Sinir Sistemi’nden Enfeksiyon hastalıklarına, Kardiyolojiden Onkolojiye, Ürolojiden Oftalmolojiye birçok önemli terapötik alana hitap eden ürünleri tıbbın hizmetine sunuyor.

Eğitim ve sağlık odaklı sosyal sorumluluk projeleri kapsamında son 10 yıl içinde 4 milyon TL’nin üzerinde katkı yapan Pfizer Türkiye, kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla el ele vererek toplumun ihtiyaçlarının karşılanmasına destek oluyor.

Editöre Not:

Özer Baysal kimdir?
Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Pfizer’deki kariyerine 1978 yılında Pfizer Türkiye Üretim Planlama ve Stok Kontrol Departmanı'nda başlayan Özer Baysal, yaklaşık 8 yıl teknik bölümde, takip eden yıllarda ise satış ve pazarlama bölümlerinde yöneticilik de dahil olmak üzere çeşitli pozisyonlarda görev aldı. 1986–1993 yılları arasında Beşeri İlaçlar Pazarlama Müdürlüğü, 1993–1999 yılları arasında Beşeri İlaçlar Satış ve Pazarlama Direktörlüğü yaptıktan sonra, 1999 yılında Belçika Pfizer'in Genel Müdürlüğü'ne atanan Baysal, 2004 yılında ise Pfizer Ortadoğu - Afrika Bölgesi'nin Başkanı olarak görevini sürdürdü. Baysal, Şubat 2006’dan bu yana Kuzey Avrupa Bölge Başkanı olarak Pfizer New York’ta bulunuyordu.

Pfizer Türkiye
Pfizer insanların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi amacı ile bilimsel araştırmalar yaparak yenilikçi sağlık ürünleri keşfeden, geliştiren ve 90’dan fazla ülkede tıbbın hizmetine sunan bir kuruluştur. 1957 senesinden beri Türkiye’de üretim ve tıbbi tanıtım faaliyetleri yürüten Pfizer, yarım asrı aşkın süredir hayata geçirdiği bilimsel ve eğitsel programlar, sürdürdüğü klinik araştırmalar ve verdiği burslar ile tıp biliminin gelişmesine sürekli katkıda bulunmakta ve daha sağlıklı bir Türkiye için çalışmaktadır.