Skip directly to content

Migren tatilinizi zehir etmesin!

Her 6 yetişkinden ve her 4 kadından birinin migren olduğu ülkemizde toplam 8 milyon migren hastası bulunduğu tahmin ediliyor. Migren hastalarının ve migren olduğundan şüphe edenlerin tatil keyfini migrensiz yaşayabilmeleri için güneş altında uzun süre durmak ve susuz kalmak gibi tetikleyicilerden kaçınmaları gerekli.

1 Eylül 2011, İstanbul- Migren genellikle zonklayıcı ve sıklıkla tek taraflı baş ağrısı atakları ile seyreden, Türkiye’de de sık rastlanan kronik bir hastalık. Migren baş ağrısı, 4-72 saat arasında sürebilen ataklarla görülüyor ve kişilerin aile, iş ve sosyal hayatını ciddi şekilde etkiliyor.

Pfizer Türkiye tarafından hayata geçirilen, Baş Ağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği tarafından desteklenen “Migrene Son Hayata Devam” kampanyası çerçevesinde dernek başkanı Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu migren hastalarını ve migren riski taşıdığı düşünülenleri tatilde migren tetikleyicilerden uzak durmaları konusunda uyarıyor.

Tatilde migrenin genel tetikleyicilerinden bronzlaşma amacıyla güneş altında ve sıcakta uzun süre durmak ve aşırı terlemeye bağlı su kaybı ve elektrolit bozukluklarına dikkat etmek gerekiyor. Tatil dolayısıyla araçla uzun süre seyahat etmek, yeme alışkanlıklarının değişmesi, alkole (mayalı içkiler) yönelim tatil keyfine migrenin gölgesini düşürebilecek risk faktörleri arasında bulunuyor.

Baş Ağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu migren hastalarına kendi tetikleyicilerini tanımaları ve onlardan uzak durmaları konusunda tavsiyede bulunuyor. Mesela bir kısım migrenlide çok kısa süre de olsa kızgın güneşin altında baş açık bir şekilde durmak tetikleyici olabilirken bir başkası için olmayabiliyor.

Beslenme alışkanlığına dikkat

Yeme alışkanlıkları ve günlük diyet de bazı migren hastalarında migren ağrısını etkileyebiliyor. Migren hastalarının yaklaşık 4’te birinde belirli besinler migren tetikleyicisi olarak biliniyor. Bunlar arasında hazır gıdalarda, özellikle çorba ve çin yemeğinde doğal tatlandırıcı olarak kullanılan monosodyum glutamat, sosis ve işlenmiş etteki nitrit, şarap ve peynir gibi yıllanmış besinlerde bulunan tiramin, çikolata, sarımsak, fındık, çiğ soğan ve çekirdekte bulunan feniletilamin, her türlü alkol, yapay tatlandırıcılar, turunçgiller, salamura ürünler ve sirke yer alıyor.

Tatilde daha önce sakındıkları yiyeceklerle karşılaşan kişiler, düzenli bir yeme alışkanlığına sahip olsalar da, tatilin verdiği rahatlama ile bu besinleri tüketmemeye dikkat etmeli. Bunun dışında sıcak çarpması (güneş çarpması) veya kısa sürede yüksek dozda sıvı veya elektrolit kaybı da yine migreni tetikleyebiliyor.

Yolculuklara ve gece eğlencelerine dikkat

Tatil yolculuğu sırasında da dikkat edilmesi gerekenler var. Uzun yolculuklar, uykusuzluk, araç içerisinde uzun süre kalma, aracın sürekli virajlı yollarda gitmesi, bazı migrenlilerde tetikleyici olabiliyor. Yolculuğa bağlı uyku düzeninin bozulması da yine risk taşıyan faktörler arasında. Gece eğlenceleri, geç yatıp geç kalkmak, gürültülü ortamda bulunmak, (disko gibi) parlak ışıkların olduğu, yanıp sönen flaş etkisi olan yerlerde bulunmak da migrenliler açısından risk taşıyor. Bu noktada kişinin migrenini tanıması gerekiyor. Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu “En önemlisi kişinin migrenini tanıması, tetikleyicisinin veya tetikleyicilerinin ne olduğunu bilmesi ve bunlardan sakınmasıdır” şeklinde konuşuyor.

“Migrene Son Hayata Devam” demek sizin elinizde

Migren hastası olup olmadıklarını merak edenler www.migreneson.com adresindeki 3 sorudan oluşan ID Migren Testini yanıtlayarak migren olma olasılıklarını öğrenebiliyorlar. Aslında kolaylıkla baş edilebilen bir baş ağrısı türü olan migrenle ilgili farkındalık oluşturmayı amaçlayan sitede migren hakkında merak edilen konulara ilişkin aydınlatıcı bilgilere ulaşmak mümkün.

Migreneson.com sitesinde ayrıca hastalardan gelen sorular, uzman hekimler tarafından cevaplanıyor. Sitede ayrıca Migren Günlüğü, en yakındaki nöroloji uzmanı olan kurum ve ağrı merkezlerinin bilgileri, migren için önemli olan hava durumu detayları gibi pek çok ilgi çekici konu başlığı bulunuyor. Migren hastaları Facebook ve Twitter üzerinden de paylaşımda bulunabiliyor ve “Migrene Son” hastalık bilinçlendirme kampanyası ile ilgili bilgi ve aktiviteleri www.facebook.com/MigreneSon ve www.twitter.com/migrene_son sayfalarından takip edebiliyorlar.