Skip directly to content

Tarihçemiz

tara

1849

Pfizer, Brooklyn New York'ta bir kimya şirketi olarak Charles Pfizer ve Charles Erhart adlı iki kuzen tarafından kuruldu.

1929

Dr. James Curie'nin Pfizer'de yürüttüğü çalışmalar sonucunda Pfizer sitrik-asit'i narenciyeye gerek kalmadan ve büyük miktarlarda üretebilir hale geldi.

1942

Sitrik-asit'in üretim sürecinde kullanılan fermantasyon tekniği, dünyanın mucizevi ilacı olarak anılan Penisilin'in de yüksek miktarda üretilmesinde kullanılmaya başlandı. Pfizer halka açıldı.

1950

Terramycin piyasaya bir Pfizer ilacı olarak çıktı. Artık Pfizer'in satış elemanları Pfizer ürünlerini hekimlere tanıtmak, onlara bilgi sunmak ve toptan satış noktalarında yeterli ürün bulunmasını sağlamak için çalışmaya başlamıştı.

1951

Pfizer dünyaya açılarak İngiltere, Küba, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerde ilk işletmelerini kurdu.

1952

Ziraat İlaçları Bölümü kuruldu. (İsmi sonradan Hayvan Sağlığı Bölümü olarak değiştirilmiştir.)

1957

Pfizer, Türkiye'de faaliyete geçti.

1950 - 2000

Farklı terapötik alanlarda lider olan birçok ürün piyasaya çıkarıldı.

2000

Pfizer'in Warner - Lambert ile birleşmesiyle yeni Pfizer, dünyanın en hızlı büyüyen ilaç şirketi haline geldi.

2003

Pfizer, Pharmacia ile gerçekleştirdiği birleşme ile dünyanın en büyük araştırma - geliştirmeye dayalı ilaç şirketi oldu.

2005

2005 yılında araştırma geliştirmeye 7,4 milyar dolar harcayarak dünya ilaç endüstrisinde en büyük yatırımı gerçekleştiren ilaç şirketi oldu.

2006

Pfizer Türkiye, uluslararası Pfizer organizasyonunda, Avusturya, İsviçre, Yunanistan, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti’nin de yer aldığı Orta ve Güney Avrupa Bölgesi’ne dahil oldu.

2008

Kafkasya ve Orta Asya ülkelerinin bulunduğu CauCAR Bölgesi (Caucasus & Central Asia Region) olarak nitelendirilen 8 ülkenin (Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan) yönetim sorumluluğu Pfizer Türkiye’ye verildi. Pfizer Türkiye, toplam 9 ülkenin yönetiminden sorumlu olarak bu ülkelerin ‘bölge üssü’ haline geldi.

2009

Pfizer, Wyeth’ı bünyesine kattı. Birleşmeyle birlikte, Ar-Ge ve üretim kapasitesi bakımından daha da güçlenen Pfizer, dünyanın bir numaralı biofarmasötik şirketi oldu.

2010

Pfizer Türkiye’nin Ar-Ge ofisi Hacettepe Teknokent’te açıldı.

2011

Pfizer, Ferrosan birleşmesiyle tüketici sağlığı ürünlerini portföyüne kattı.

2012

Pfizer, dünyanın önemli biyoteknoloji ürünlerinden biri olan Konjüge Pnömokok Aşısı üretimi için ABD ve İrlanda’nın ardından dünyadaki üçüncü tesisini Mefar İlaç Sanayi iş birliğiyle Türkiye’de açtı. 

2015

Hospira Birleşmesi

2020

Pfizer-UpJohn ayrılması