• Kullanım Koşulları

  • Aydınlatma Metni

  • Site Haritası

  • Bize Ulaşın

  • ​​​​​​​Bilgi Toplumu Hizmetleri

  • Gizlilik Politikası

  • Çerez Politikası

  • Pfizer Worldwide

HOT TOPIC Placeholder

Bulunduğunuz Sayfa : Ana Sayfa Hakkımızda / Tarihçemiz

Tarihçemiz

Pfizer, Brooklyn New York'ta bir kimya şirketi olarak Charles Pfizer ve Charles Erhart adlı iki kuzen tarafından kuruldu.

1849

Dr. James Curie'nin Pfizer'de yürüttüğü çalışmalar sonucunda Pfizer sitrik-asit'i narenciyeye gerek kalmadan ve büyük miktarlarda üretebilir hale geldi.

1929

Sitrik-asit'in üretim sürecinde kullanılan fermantasyon tekniği, dünyanın mucizevi ilacı olarak anılan Penisilin'in de yüksek miktarda üretilmesinde kullanılmaya başlandı. Pfizer halka açıldı.

1942

Terramycin piyasaya bir Pfizer ilacı olarak çıktı. Artık Pfizer'in satış elemanları Pfizer ürünlerini hekimlere tanıtmak, onlara bilgi sunmak ve toptan satış noktalarında yeterli ürün bulunmasını sağlamak için çalışmaya başlamıştı.

1950

Pfizer dünyaya açılarak İngiltere, Küba, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerde ilk işletmelerini kurdu.

1951

Ziraat İlaçları Bölümü kuruldu. (İsmi sonradan Hayvan Sağlığı Bölümü olarak değiştirilmiştir.)

1952

Pfizer, Türkiye'de faaliyete geçti.

1957

Farklı terapötik alanlarda lider olan birçok ürün piyasaya çıkarıldı.

1950 - 2000


Pfizer'in Warner - Lambert ile birleşmesiyle yeni Pfizer, dünyanın en hızlı büyüyen ilaç şirketi haline geldi.

2000

Pfizer, Pharmacia ile gerçekleştirdiği birleşme ile dünyanın en büyük araştırma - geliştirmeye dayalı ilaç şirketi oldu.

2003

2005 yılında araştırma geliştirmeye 7,4 milyar dolar harcayarak dünya ilaç endüstrisinde en büyük yatırımı gerçekleştiren ilaç şirketi oldu.

2005

Pfizer Türkiye, uluslararası Pfizer organizasyonunda, Avusturya, İsviçre, Yunanistan, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti’nin de yer aldığı Orta ve Güney Avrupa Bölgesi’ne dahil oldu.

2006

Kafkasya ve Orta Asya ülkelerinin bulunduğu CauCAR Bölgesi (Caucasus & Central Asia Region) olarak nitelendirilen 8 ülkenin (Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan) yönetim sorumluluğu Pfizer Türkiye’ye verildi. Pfizer Türkiye, toplam 9 ülkenin yönetiminden sorumlu olarak bu ülkelerin ‘bölge üssü’ haline geldi.

2008

Pfizer, Wyeth’ı bünyesine kattı. Birleşmeyle birlikte, Ar-Ge ve üretim kapasitesi bakımından daha da güçlenen Pfizer, dünyanın bir numaralı biofarmasötik şirketi oldu.

2009

Pfizer Türkiye’nin Ar-Ge ofisi Hacettepe Teknokent’te açıldı.

2010

Pfizer, Ferrosan birleşmesiyle tüketici sağlığı ürünlerini portföyüne kattı.

2011

Terramycin piyasaya bir Pfizer ilacı olarak çıktı. Artık Pfizer'in satış elemanları Pfizer ürünlerini hekimlere tanıtmak, onlara bilgi sunmak ve toptan satış noktalarında yeterli ürün bulunmasını sağlamak için çalışmaya başlamıştı.

2012

Hospira Birleşmesi

2015

2020

Pfizer-UpJohn ayrılması

HAKKIMIZDA
TARİHÇEMİZ
DEĞERLERİMİZ HAKKIMIZDA
BAŞARI VE ÖDÜLLERİMİZ
YÖNETİM TAKIMI
BASIN ODASI
SAĞLIĞINIZCovid-19ÜrünlerimizHastalıklar ve TedavileriHastalık PlatformlarıAMACIMIZHakkımızdaTari̇hçemi̇zDeğerleri̇mi̇zBaşari ve Ödülleri̇mi̇zYönetim TakımıPfizer ve ToplumSen Çok YaşaPFIZERLİ OLMAKBurada Sınır YokAçık PozisyonlarSık Sorulan SorularPFIZER'DE BILIMAr-Geİlaçta Ar-Ge, Türkiye ve PfizerPfizer Ar-Ge MerkezleriUluslararası Ar-Ge AğıCovid-19

Web Sitesi Sorumlusu: Beyza Yazıcılar

Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Sitemizin ürünler bölümü sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize Bize Ulaşın linkinden iletebilirsiniz.