• Kullanım Koşulları

  • Aydınlatma Metni

  • Site Haritası

  • Bize Ulaşın

  • ​​​​​​​Bilgi Toplumu Hizmetleri

  • Gizlilik Politikası

  • Çerez Politikası

  • Pfizer Worldwide

HOT TOPIC Placeholder

 Bulunduğunuz SayfaAna Sayfa / Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te Pfizer Türkiye Ar-Ge Ofisi açıldı

Gaucher hastalığı nedir?

Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te Pfizer Türkiye Ar-Ge Ofisi açıldı

​​​​​​​

Hacettepe Üniversitesi ve Pfizer, Türkiye’de ilaç keşfinin önünü açacak işbirliğine imza attı.

Hacettepe Üniversitesi ve Pfizer bir süredir yürüttükleri işbirliği çerçevesinde, Hacettepe Teknokent’teki Pfizer Ar-Ge Ofisi’ni açtılar.

Hacettepe Üniversitesi ve Pfizer arasında açılışta imzalanan yeni işbirliği protokolü ile, Hacettepe Üniversitesi bilim insanlarına dünya çapındaki ilaç Ar-Ge çalışmaları içinde daha fazla yer almaları için olanak sağlanacak.

26 Ocak 2010, Ankara- Hacettepe Üniversitesi ve Pfizer, 2009 yılında başlattıkları ilaç Ar-Ge’sine yönelik stratejik işbirliği sürecinde, yeni bir projeye imza atmak üzere bir araya geldi.  26 Ocak’ta Hacettepe Üniversitesi Teknokent’inde açılışı gerçekleştirilen Pfizer Ar-Ge Ofisi ile, Türkiye’deki ilaç araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin nitelik ve nicelik açısından derinleştirilmesi ve ülkemizde yeni molekül keşfi alanında yürütülen çalışmaların desteklenmesi hedefleniyor.

Hacettepe Üniversitesi ve Pfizer tarafından ortak bir yürütme kurulu oluşturuldu
Açılışta, Hacettepe Üniversitesi ve Pfizer Türkiye arasında ilaç geliştirmesine yönelik yeni bir işbirliği protokolü de imzalandı. Hacettepe Üniversitesi, Pfizer Dünya İlaç Araştırma ve Geliştirme Bölümü ve Pfizer Türkiye yetkililerinden oluşan 10 kişilik bir Yürütme Kurulu oluşturuldu. Bu yürütme kurulu tarafından yönetilecek işbirliği kapsamında, Pfizer ile karşılıklı olarak ilgi alanlarının örtüştüğü konularda yeni öneriler değerlendirilecek ve ilaç keşfine yönelik farklı programlar planlanarak hayata geçirilecek. Bu programlar; bilgi transferi, alt yapı iyileştirmeleri ve bilimsel araştırmaların teşvikini kapsayacak. Kurulun yönetiminde, Hacettepe Üniversitesi bünyesindeki bilim insanları ve onların yenilikçi fikirleri, Teknokent’teki Pfizer Ar-Ge ofisi aracılığıyla, Pfizer’in dünyadaki Ar-Ge çalışmalarına dahil edilecek.

Pfizer Dünya Gelişen Pazarlar Medikal ve İlaç Geliştirme Birimi Başkan Yardımcısı Sam Azoulay: "Pfizer Türkiye Ar-Ge Ofisi, Türkiye ile Pfizer dünyası arasındaki bilimsel işbirliği köprüsü olacak"
Hacettepe Üniversitesi Teknokent’inde Pfizer Ar-Ge Ofisi’nin açılışına katılan Pfizer Dünya Gelişen Pazarlar Medikal ve İlaç Geliştirme Birimi Başkan Yardımcısı Sam Azoulay, Türkiye’nin aynı coğrafyada bulunan diğer ülkelere göre Pfizer için ayrı bir önemi olduğunu söyledi. Azoulay, Türk üniversite ve bilim insanlarına çok güvendiklerini belirterek, "Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen bu proje, Türkiye ile Pfizer dünyası arasındaki bilimsel işbirliği köprüsü olacak. Hacettepe Üniversitesi çalışmaları arasında örtüştüreceğimiz çok değerli projeler olduğuna inanıyoruz. Bu işbirliğinin, hem Hacettepe Üniversitesi, hem Türkiye hem de Pfizer’in ilaç Ar-Ge birikimine önemli katkı sağlayacağına inancımız tamdır. " dedi. Ayrıca Azoulay, bir ülkeye yatırım kararı vermelerinde etki eden üç önemli unsurun ülkenin üretim, araştırma kapasitesi ve yenilikçi ilaçlara yönelik iş ortamı olduğunu dile getirerek; Türkiye’de birçok açılardan önemli yol kat edilmesine rağmen, hala yenilikçi ilaçların hastalara erişimine yönelik ruhsatlandırma, fiyatlandırma ve fikri mülkiyet hakları gibi konular açısından gelişim alanları olduğunu belirtti.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener ise Pfizer Türkiye ile yürüttükleri işbirliğinin somut sonuçlarla devam etmesinin sevindirici olduğunu belirterek, "Türk bilim dünyasında öncü bir rol üstlenen ve her zaman daha ileriyi hedefleyen Hacettepe Üniversitesi’nin bilim insanlarını Pfizer’in ilaç araştırması alanındaki deneyimi ve birikimi ile buluşturmanın önemine inanıyoruz. Bu sayede Üniversitemizdeki bilim insanlarımızın projelerine global bilim dünyasının kapılarını açıyor ve araştırmalarına global olanaklar sunuyor olmaktan dolayı gurur duyuyoruz " dedi.

Pfizer Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin Demircan "Neden Türk bilim dünyası Nobel’li bilim adamları kazanmasın?"
İlaç keşfi ve geliştirilmesinin önünü açmak için inovasyona değer veren bir Türkiye yaratmak hedefiyle çalıştıklarını belirten Pfizer Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin Demircan, "Hacettepe Üniversitesi ile yaptığımız bu işbirliği, Türk bilim dünyasının uluslararası alandaki başarılarını daha da ileriye götürecek. Örneğin; çeşitli nedenlerle fikir ya da proje aşamasında kalmış umut vaat eden projeler, Pfizer Ar-Ge ofisi tarafından değerlendirilecek ve uygun bulunduğu takdirde projelerin yürütülmesi için gerekli kaynak sağlanacak. Böylece, ileride yeni ilaç molekülü keşfi gibi çok önemli buluşlar Türkiye’de gerçekleştirilebilecek. Artık Orhan Pamuk’tan sonra Nobel’i başka alanlarda da kucaklayacağımıza, bu tür işbirliklerinin, Türk bilim dünyasına Nobel’li bilim adamları kazandırmanın yolunu açabileceğine inanıyoruz" dedi.

Hacettepe Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Selçuk Geçim ise ülke sanayinin uluslararası piyasalarda rekabet edebilir duruma gelmesi için bilimsel bilgileri ticarileştirmek gerektiğini hatırlatarak bunun için üniversite-sanayi işbirliğini en üst düzeye çıkarmanın önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. Selçuk Geçim; "Sanayi ve üniversitelerin birlikte çalışarak oluşturduğu sinerji sayesinde üniversitelerdeki akademik birikimin ve araştırma sonuçlarının ekonomik değere dönüştürülmesi sağlanır. Bu da ülkenin ekonomik ve teknolojik düzeyinin yükseltilmesine ve böylece ülkenin uluslararası rekabet gücünü artırılmasına katkıda bulunur. İşte Pfizer ile geçen yıl temellerini attığımız ve bugün bu çatı altında somutlaştırmaya başladığımız bu işbirliği bu anlattıklarıma hizmet eden çok değerli bir örnektir." dedi.

SAĞLIĞINIZCovid-19ÜrünlerimizHastalıklar ve TedavileriHastalık PlatformlarıAMACIMIZHakkımızdaTari̇hçemi̇zDeğerleri̇mi̇zBaşari ve Ödülleri̇mi̇zYönetim TakımıPfizer ve ToplumSen Çok YaşaPFIZERLİ OLMAKBurada Sınır YokAçık PozisyonlarSık Sorulan SorularPFIZER'DE BILIMAr-Geİlaçta Ar-Ge, Türkiye ve PfizerPfizer Ar-Ge MerkezleriUluslararası Ar-Ge AğıCovid-19

Web Sitesi Sorumlusu: Beyza Yazıcılar

Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya başvurunuz.
Sitemizin ürünler bölümü sağlık mesleği mensupları içindir. Soru, öneri ve taleplerinizi bize Bize Ulaşın linkinden iletebilirsiniz.