Skip directly to content

Güncel Rehberler & Pratik Yaklaşımlar e-kongresi, 3000’den Fazla Katılımcıya Ulaştı

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) çatısı altında 13 Aralık 2010 - 21 Şubat 2011 tarihleri arasında düzenlenen “Güncel Rehberler & Pratik Yaklaşımlar” e-kongresi, www.dahiliye360.com adresinde 3.000’den fazla hekimi bir araya getirdi.

28 Şubat 2011, İstanbul - Tıp ve bilim dünyasında yaşanan en son gelişmelerin yakından takip edilerek, kısa zamanda toplumun kullanımına sunulması, birçok hastalığın kontrol altına alınmasında ve tedavisinde büyük önem taşıyor. Ancak, hekimlerin yoğun çalışma temposu nedeniyle bilimsel kongrelere katılmakta yaşadığı sıkıntılar, bu birikimin topluma aktarılmasını önemli ölçüde engelliyor.

Bu gerçekten yola çıkarak “kongreye gitmeye zamanım ve imkanım yok” diyen hekimler için Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği (TİHUD) tarafından düzenlenen ve Pfizer’in destek verdiği ‘Güncel Rehberler & Pratik Yaklaşımlar” e-kongresi 13 Aralık 2010’da başlatıldı. İki ay süreyle açık kalan ve www.dahiliye360.com adresinde gerçekleşen kongre, normal bir kongrede olduğu gibi 4 günlük bir bilimsel programdan oluşuyor.

İç hastalıkları alanında 2010 yılı içerisinde yaşanan bilimsel gelişmelerin paylaşıldığı ve iç hastalıkları uzmanlığının gelecek vizyonunun çizildiği e-kongre, yaklaşık iki ay boyunca hekimler tarafından takip edildi. 13 Aralık 2010’da başlayan ve hekimlerin yoğun ilgisi ve yüksek katılımı üzerine 21 Şubat 2011 tarihine kadar uzatılan e-kongre ile toplam 3000’den fazla hekime ulaşıldı. E-kongreye katılan hekimlerin yaklaşık 1.000’i iç hastalıkları ve yan dallarının uzmanlarından oluşuyor. Katılımcıların %50’si 5 büyük ilden katılan hekimlerden oluşurken, sisteme ortalama 6 kez giriş yaptıkları görülüyor.

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdal Akalın, e-kongreye hekimlerin gösterdiği ilgiden duydukları memnubiyeti dile getirirken, iç hastalıkları uzmanlığının güncel tıptaki bilgi birikimi nedeni ile sürekli değişen ve gelişen dinamik bir alan olduğunun da altını çizdi. Akalın; “İç hastalıkları alanında dünyadaki son gelişmelerin paylaşılması ve bilgilerin güncellenmesi, uzmanlarımızın en yüksek kalitede sağlık hizmeti sunabilecek bilgi, yetkinlik, güvenilirlik ve sorumluluk düzeyine ulaşmalarına büyük katkı sağlamakta. Bu doğrultuda, Pfizer’in katkılarıyla gerçekleştirilen e-kongre ile, uzmanlarımızın bu amaçlara ulaşmalarına ve sürekli profesyonel gelişme içinde olmalarına yardımcı olduğumuz için büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan ise Dahiliy-e 360 projesinin bilim alanında atılan adımları büyütecek farklı ve yenilikçi bir proje olduğunu belirterek şunları söyledi; “Günümüz teknolojisinin sağladığı avantajları en iyi şekilde kullanan e-kongre, hekimlerimizin zamanlarını istedikleri şekilde kullanarak, istedikleri sempozyuma katılabilecekleri esnek bir platform. Bu platform hekimlerimize, geleneksel bir kongrenin tüm ortamını günlük hayatlarından kopmadan yaşamalarına olanak tanıyor. Geleneksel kongre ortamlarında bulunan sergi alanları ve kahve molalarının da bulunduğu e-kongre’mize, hekimlerimizin yoğun ilgi göstermesinden ötürü büyük mutluluk duyduk. Önümüzdeki dönemde farklı uzmanlık alanlarında hekimlerimizi internet ortamında bir araya getirebilmeyi diliyoruz” dedi.
 

E-kongre’nin avantajları neler?

- Zamandan tasarruf: E-kongre klasik kongrelerde seyahatler ve konaklamalar dolayısıyla yaşanan zaman kaybını ortadan kaldırıyor.

- Zamanı esnek kullanma fırsatı: E-kongre ile hekimler, sitede yer alan bilimsel aktiviteleri 2 ay boyunca günün istedikleri saatinde takip edebiliyorlar.

- Normal bir kongrede olan tüm bilimsel olanaklara sahip: E-kongre, normal bir kongrenin tüm bilimsel içeriğine ve olanaklarına da sahip.

  • Akademisyen sunumlarını izleme fırsatı,
  • Konuşmacılara soru sorma imkanı,
  • Kongreyi diğer izleyen hekimlerle interaktif tartışma ortamı,
  • İlgili terapötik alandaki ürünler hakkında detaylı ve sistemli bilgi alma fırsatı,
  • Sürekli eğitim kredisi kazanma imkanı.