Skip directly to content

Dünya Glokom Haftası’nda Glokom’a Göz Yummayın!

Halk arasında 'göz tansiyonu' olarak bilinen glokom hastalığı, dünyada körlük nedenleri arasında 2. sırada yer almaktadır.1

Dünya genelinde glokom nedeniyle kör olan yaklaşık 6.7 milyon insan bulunmakta. Günümüzde dünya genelinde yaklaşık 70 milyon glokom hastası olduğu tahmin edilmektedir. Bu hastaların yarıya yakını glokomdan haberdar değildir.2 Yaşlı nüfusun hızla artması nedeniyle, glokomun görülme sıklığının 2020'de 80 milyona çıkması bekleniyor.3

Glokom hastalığının başlangıçta hiçbir belirti göstermemesi4 hastalığın erken teşhisinde en büyük engeli oluşturuyor.

Halk arasında 'göz tansiyonu' olarak bilinen ve dünyanın önde gelen önlenebilir körlük nedeni1 olan glokom, göz sinirine hasar veren bir grup göz hastalığının adı. Uzmanlar, bu yıl 7 – 13 Mart tarihleri arasında gerçekleşen 'Dünya Glokom Haftası'nda kör olmaya kadar götüren bu hastalıkta erken teşhisin önemine dikkat çekiyor.

Herkesin başına gelebilecek bu hastalığın değiştirilebilir tek risk faktörü; yüksek göz basıncı. Ancak hastalık olasılığını artıran başka faktörler de var. Bunlar;5

  • Yaş: Risk yaşa bağlı olarak, özellikle 40 yaşından sonra artar
  • Yakını görememe
  • Aile geçmişinde glokom hikayesi
  • Irk – Afrika ve Asya kökenli insanlar daha yüksek risk altındadır
  • Yüksek tansiyon

Körlüğe giden en önemli etkenlerden biri olan bu hastalığın erken tanı ve tedaviyle ilerlemesinin kontrol altına alınması ve görme yetisinin korunması mümkün.1 Glokom erken belirtiler vermeyebileceğinden bir göz doktoruna danışarak kontrolleri yaptırmak büyük önem taşıyor.

Glokom hastalığı günlük yaşamı felç ediyor, tedavi edilmez ise kör ediyor

Araştırmalara göre glokom hastalarını günlük yaşamları içinde en çok zorlayan aktiviteler arasında; araba kullanmak, aradıkları şeyleri bulmak, merdiven çıkmak ve yüzleri tanımak var. Glokom hastalığı aynı zamanda daha yavaş yürümeye, düşmeye ve zor sürüş koşullarından kaçınmaya da yol açarak hastaların özgürlüklerine ve bağımsız hareket etme yeteneklerine engel oluyor.6,7,8 Sinsi bir şekilde ilerleyip gelişen glokom, fark edilmeyip tedavi edilmez ise sonuçları körlüğe kadar gidiyor.

'Glokom'a Göz Yummayın' kampanyası ile yaklaşık 6.000’den fazla kişiye bilinçlendirme yapıldı

Ülkemizde glokom hastalığı hakkında bilinçlendirme yapmak ve hastalığın görülme sıklığını ölçmek hedefiyle Kasım 2009 – Ocak 2010 tarihleri arasında Türk Oftalmoloji Derneği önderliğinde 'Glokom'a Göz Yummayın' kampanyası hayata geçirildi.

Pfizer Türkiye, MSD Türkiye, Optronik Optik ve Elektronik Cihazlar, Abdi İbrahim ve Alcon firmalarının katkılarıyla gerçekleşen kampanya kapsamında hazırlanan bir TIR ile Türkiye genelinde 15 il gezilerek 6.000’den fazla kişiye glokom hakkında bilgi verildi.

Gezilen iller: 5 Kasım 2009 tarihinden itibaren sırasıyla İstanbul Taksim, Antalya, Konya, Kayseri, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon, Samsun, Ankara, Aydın, İzmir, Bursa, İzmit ve tekrar İstanbul Pendik oldu.

Kampanyanın önderliğini yürüten Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik kampanya tırının gezdiği illerde büyük ilgi gördüğünü ve bir çok hastayı erken teşhis ile yakalama imkanı verdiğini belirterek; "Göz doktoru tarafından yapılacak düzenli kontrol ve muayeneler glokomun saptanmasında en iyi yoldur. Göz doktorunuz tarafından yapılan erken teşhis ve tedavi, glokomun yol açabileceği körlükten koruyacaktır" dedi. Tamçelik, glokomun tam olarak iyileştirilemeyeceğine ancak düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabileceğine değinerek, tedavi seçeneklerinin ilaç ve cerrahi tedavi olduğunu söyledi.

Referanslar:
1. World Health Organization. Bulletin of the World Health Organization. In Focus, Nov. 1 2004
2. Congdon NG, Friedman DS, Lietman T. Important Causes of Visual Impairment in the World Today. JAMA. 2003; 290: 2057-2060.
3. Quigley HA, Broman AT. The number of people with glaucoma worldwide in 2010 and 2020. Br J Ophthalmol. 2006; 90: 262–267
4. National Eye Institute. Glaucoma Defined. What is glaucoma? Available at: http://www.nei.nih.gov/health/glaucoma/glaucoma_facts.asp#1a. Accessed on August 25, 2007
5. http://www.glaucomafoundation.org/Risk.htm Accesse on March 11, 2010
6. Varma Rohit, et al. Impact of Severity and Bilaterality of Visual Impairment on Health Related Quality of Life. Ophthalmology Volume 113, 2006.
7. Freeman EE, et al. Glaucoma and the Quality of Life. Ophthalmology Volume 115, 2008.
8. Odberg T, et al. The Impact of Glaucoma on the Quality of Life of Patients in Norway. Acta Ophthalmol. Scand. 2001: 79: 116–120