Skip directly to content

Sedef Hastalığı (Psöriazis)

Psöriazis nasıl bir hastalıktır?

Psöriazis hastalığı ile ilgili bilgilerimiz her geçen gün daha fazla artmaktadır. Psöriazis immün sistemin (bağışıklık sistemi) bir hastalığıdır.
İmmün sisteminin vücudu koruma yoları arasında en temelde inflamasyon bulunur (tehdit altındaki vücut bölgesinde kan ve immün sistem hücrelerinin artışı; iltihaplanma). İnflamasyon, genellikle dokuda oluşan hasara karşı oluşan bir yanıttır ve kendi kendini doku iyileştiğinde baskılar.
Psöriazise yol açan nedir? Ne yazık ki bu kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, araştırmacılar, savunma sisteminin deri hücrelerinin büyüme döngüsünü hızlandıran hatalı sinyaller gönderdiğine inanmaktadırlar. Devam eden inflamasyon, deri lezyonlarının gelişmesiyle sonuçlanmaktadır.

Kimler psöriazis olur?
Erkek ve kadınları, tüm sosyoekonomik gruptaki insanları benzer oranlarda etkiler. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabildiği gibi, başlangıcı en çok 15–20 yaşlarında olur. Bu oran 55–60 yaşlarında ikinci ama daha hafif bir artış gösterir. Erken yaşta başlangıç görülen hastalarda, daha yaygın ve tekrarlayan psöriazis görülür.

Psöriazisin semptomları

Aşağıda psöriazisin bazı semptomları yer almaktadır. Bunlaradan herhangi birisinin görülmesi halinde uzman bir hekime başvurulmalıdır.

 • Keskin sınırlara sahip yamalar şeklinde cilt lezyonları
 • Vücutta kızarıklık
 • Kaybolan ve tekrar ortaya çıkan bir ya da birkaç pullu cilt yaması
 • Vücudun her iki tarafında aynı/benzer şekilde ortaya çıkan lezyonlar
 • Lezyonların ortaya çıktığı yerlerde cilt hasarı
 • El ya da ayak tırnaklarında çukurcuklar

Psöriazisle yaşamak

İmmün hastalıkların birçoğu gibi, psöriazis de yaşam boyu süren bir durumdur. Hem fiziksel hem de psikolojik etmenlerden oldukça etkilenir ve alevlenebilir. Bu sebeplestresi tetikleyen şeylerin bir listesini tutarak takip etmekte ve bu faktörlerden uzak durmakta fayda olabilir.
Psöriazis hastalarının yaşadığı en büyük sıkıntılardan birisi de sosyal yaşamlarında fazlaca dikkat çekmek ve insanların kendilerine yaklaşmalarından çekinmesidir. Bu durum, hastalığın doğasının toplum tarafından hiç bilinmemesinden ya da yanlış yargılardan kaynaklanmaktadır. Psöriazis bulaşıcı bir hastalık değildir.

Sağlıklı yaşam

 • Düzenli olarak egzersiz yapın ve ihtiyacınız olduğu kadar dinlenin. Egzersiz ve istirahat sağlığınızı korumanıza ve stresinizi azaltmaya yardım eder.
 • Sağlıklı bir beslenme tarzı seçin ve fazla alkolden kaçının. Kronik hastalıklarda yaşam boyu sağlıklı bir diyetle beslenmek önemlidir.
 • İdeal vücut ağırlığınızı korumaya çalışın. Ekstra kilolar kalp sorunları, hipertansiyon ve diyabetle ilişkilidir.
 • Stresten kaçının.
 • Stresten kaçınamıyorsanız meditasyon ve derin nefes alma sakin kalmanıza yardım edebilir.
 • Stresinizi tetikleyen kişiler, yerler ya da olayları tam olarak belirleyen bir günlük tutun. Tetikleyicilerinizi anlamak sizi güçlendirebilir ve psoriazisinizi daha tedavi edilebilir bir hale getirir.